Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-09-06, 14:01 Autor: Marek Świercz

Jarosław Gowin o opolskich planach Porozumienia, konserwatywnej rewolucji i potrzebie nowego ładu konstytucyjnego

Jarosław Gowin o opolskich planach Porozumienia
- Nie przez przypadek nazwałem swoją partię Porozumienie - stwierdził w Loży Radiowej wicepremier Jarosław Gowin, pytany o to, czy mocno personalnie powiązane z Porozumieniem stowarzyszenie Razem dla Opola wystawi własnego kandydata na prezydenta, czy też zawrze jakiś układ z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Violettą Porowską. - Jestem przekonany, że taka współpraca będzie miała miejsce już przed albo po wyborach - dodał.
Nasz gość potwierdził, że wiceminister Marcin Ociepa będzie kandydował do sejmiku z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski, nie chciał jednak komentować pogłosek, że Ociepa jest kandydatem prawicy na marszałka regionu. Odnotował za to z satysfakcją fakt, że w najnowszym sondażu IBRISu Opolszczyzna została wskazana jako jeden z tych regionów, w których prawica może przejąć władzę.

Gowina zapytaliśmy także o nagłośnione przez media słowa Jarosława Kaczyńskiego, że zjednoczona prawica jest "formacją na pokolenia". Odpowiedział, że nie chce mówić o tym, co politycy prawicy mówią sobie w kuluarach, stwierdził za to, że w grę wchodzi tu rodzaj działania formacyjnego, kształtowania świadomości młodych ludzi. Jego zdaniem, konwencja samorządowa ZP, która przypominała mu świetnie zorganizowane konwencje amerykańskiej partii republikańskiej, pokazała młode pokolenie polityków prawicy, dobrze wykształconych, sprawnych i, co nie jest bez znaczenia, atrakcyjnych.

- Zgadzam się z tezą, że mamy do czynienia z konserwatywną rewolucją. Młode pokolenie jest coraz bardziej konserwatywne i patriotyczne, ale bez nacjonalizmu i bez kompleksów wobec Europy - przekonywał lider Porozumienia.

Gowin podtrzymał też tezę, którą rzucił w jednym z wywiadów, że Polska potrzebuje nowego porządku konstytucyjnego. Zaznaczył, że wady obecnej konstytucji są powszechnie znane a poza różnymi nieścisłościami zawiera ona fundamentalny feler: systemowo ustawia w kontrze do siebie rząd i prezydenta, bo nie precyzuje jasno, czy mamy w Polsce system parlamentarny czy prezydencki.

- Prędzej czy później trzeba będzie zapytać Polaków, jakiego modelu sobie życzą - mówi Gowin.

Zobacz także

2018-10-25, godz. 10:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Piotrem Mielcem i Pawłem Kampą Piotr Mielec, opolski radny, który uzyskał 21 października najlepszy wynik w dziejach Opola - Jak się zdobywa taki wynik? Ciężką pracą, nie tylko w kampanii wyborczej. Radny powinien cały czas pomagać ludziom w załatwianiu ich… » więcej 2018-10-24, godz. 10:04, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Antonim Konopką o wynikach wyborów samorządowych Szymon Ogłaza z PO, który w niedzielę został jednym z 13 wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku wyborczego. Arytmetyka ma swoją logikę, więc choć zakładamy oczywiście, że nasza… » więcej 2018-10-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Tadeusz Detyna o tym, że tegoroczne wybory samorządowe niejednokrotnie zadały kłam logice - To jest zaskoczenie, trzeba by ten fenomen poddać dokładnej analizie. Może ludzie zobaczyli, że nie taki diabeł straszny? A może rozczarowani zostali w domach? - tak w Loży Radiowej dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2018-10-23, godz. 16:56, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o tym, że mieszkańcy Opola ściemy nie kupują i dlatego wybory skończyły się tak a nie inaczej - Potrzebujemy Opola zgody, takiej, jaka panowała przez pierwszy trzy lata tej kadencji. Radni zgodnie współpracowali, zaczęli mnie atakować dopiero podczas kampanii. Ale to były fikcyjne zarzuty i mieszkańcy tej ściemy nie kupili… » więcej 2018-10-23, godz. 09:44, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »