Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-29, 15:27 Autor: Paweł Grabek

Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać

Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać
- W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie, różne ugrupowania czy na przykład Bezpartyjny Blok Samorządowy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Dopóki nie minie termin rejestracji kandydatów, nie dowiemy się, które z nich wystawią swoich kandydatów na Opolszczyźnie - dodaje.
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz
Kolejny ważny termin w kampanii samorządowej to 6 września - do tego dnia zarejestrowane komitety muszą zgłosić swoich przedstawicieli do terytorialnych komisji wyborczych na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Jeśli kandydatów będzie za mało (a przypomnijmy, że mamy dwie komisje), to członków komisji wybiorą komisarze wyborczy.

Potem przyjdzie etap ukonstytuowania się komisji i ich przeszkolenia, który na Opolszczyźnie zakończyć się ma 12 września.

- I od tego momentu ruszy rejestracja kandydatów - mówi nasz gość. - Czasu jest naprawdę bardzo mało, bo w praktyce tylko cztery dni: 12, 13 i 14 września w godzinach ustalonych przez daną komisję oraz 17 września do północy - tłumaczy Tkacz.

Kandydat na radnego w gminie, gdzie odbywają się wybory jednomandatowe (to aż 60 opolskich gmin), musi zebrać 25 podpisów poparcia, lista kandydatów w jednym okręgu do powiatu 200 podpisów a lista kandydatów do sejmiku w jednym okręgu 300 podpisów. Nowością jest to, że na liście może się znaleźć tylko nazwa komitetu, niekonieczne są nazwiska kandydatów.

Kolejny ważny termin to 26 września. Tego dnia do północy można zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Oni nie muszą zbierać podpisów, muszą jednak zarejestrować pełne listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów w gminie, którą chcą rządzić.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy.

Zobacz także

20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »