Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-21, 14:32 Autor: Paweł Grabek

Katarzyna Paprota rozszyfrowuje dla nas skrót LGBTQIA oraz mówi o wyborczych planach partii Razem

Katarzyna Paprota o LGBTQIA i wyborczych planach partii Razem
- Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym artykuł 18 konstytucji albo rozszerzyła jego interpretację, by chronił wszystkie związki, a nie tylko rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Paprota, członek Zarządu Krajowego partii Razem, która przyjechała do Opola, by otworzyć biuro tego ugrupowania a przy okazji wyświetlić film o sytuacji społeczności LGBTQIE.
Z Katarzyna Paprotą rozmawiają Marek Świercz i Tomasz Gdula
Naszego gościa poprosiliśmy o rozszyfrowanie tego skrótu, który mocno się ostatnio rozrósł - do rozpoznawalnych lesbijek (L), gejów (G) i osób biseksualnych (B) doszły ostatnio osoby transpłciowe (T), mające problem ze swoją tożsamością (Q), interseksualne (I, tu dodajmy, że chodzi o przypadki hermafrodytyzmu) oraz aseksualne (A).

Paprota nie zgodziła się z tezą postawioną przez red. Gdulę, że osoby te wcale nie potrzebują zyskiwać prawa do zawierania małżeństw, bo wiele spraw decydujących o funkcjonowaniu takiego nieklasycznego związku mogą załatwić umowami zawartymi u notariusza.

- Na pewno nie wszystkie i na pewno nie jednym papierkiem, jak to się dzieje w przypadku małżeństwa - stwierdziła stanowczo. - Rozwiązaniem nie jest także PACS, czyli umowa o związku partnerskim, którą wprowadzono we Francji i która może także dotyczyć par heteroseksualnych.

Naszego gościa pytaliśmy także o plany wyborcze partii Razem, która - przypomnijmy - swój ogólnopolski komitet zarejestrowała jako pierwsza. Paprota mówi, że Razem chce wziąć udział w wyborach do różnych szczebli samorządu (w Opolu popiera Marcina Gambca z MN w walce o prezydenturę) i robi to samodzielnie, bo nie widzi możliwości łączenia sił z takimi partiami jak SLD, bo w ogóle nie uważa Sojuszu za partię lewicową.

Zobacz także

2018-09-28, godz. 10:53, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Joanną Maksymowicz i dr. Błażejem Chorosiem o okręgach jednomandatowych Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy W 38 gminach w 177 okręgach wyborczy mamy już wybranych radnych. Komitety wyborcze zarejestrowały po jednym kandydacie w okręgu, w związku z tym można taką osobę uznać za wybraną na radnego… » więcej 2018-09-28, godz. 10:34, Poranna rozmowa Radia Opole Stanisław Rakoczy i Marcin Gambiec w porannych rozmowach Radia Opole Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego - Nie wszyscy nasi kandydaci idą do wyborów pod szyldem PSL, niektórzy założyli własne komitety. Ale to jest zrozumiałe, bo wybory samorządowe… » więcej 2018-09-27, godz. 09:58, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą o programie i kandydatach do zbliżających sie wyborów Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola - Nie jesteśmy dość silni, by wystawiać własnego kandydata na prezydenta, choć o tym myśleliśmy. Niełatwo było także znaleźć kandydatów na radnych, bo założenie było takie… » więcej 2018-09-26, godz. 09:24, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o kandydatach do opolskiej Rady Miasta i programie dla Opola Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola - Jestem człowiekiem dialogu, dlatego wezwałam wszystkich kandydatów na prezydenta Opola do rozmowy o przyszłości miasta. Rozmawiamy cały czas z mieszkańcami… » więcej 2018-09-25, godz. 09:45, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i Krzysztofem Dryndą o listach kandydatów do sejmiku i opolskiej Rady Miasta Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz '15 i kandydat tej formacji na prezydenta Opola - Czas skończyć z partiokracją, z kastą samorządowców, z krzyżowym zatrudnianiem radnych miejskich w starostwach a radnych powiatowych w miejskich… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »