Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-21, 14:32 Autor: Paweł Grabek

Katarzyna Paprota rozszyfrowuje dla nas skrót LGBTQIA oraz mówi o wyborczych planach partii Razem

Katarzyna Paprota o LGBTQIA i wyborczych planach partii Razem
- Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym artykuł 18 konstytucji albo rozszerzyła jego interpretację, by chronił wszystkie związki, a nie tylko rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Paprota, członek Zarządu Krajowego partii Razem, która przyjechała do Opola, by otworzyć biuro tego ugrupowania a przy okazji wyświetlić film o sytuacji społeczności LGBTQIE.
Z Katarzyna Paprotą rozmawiają Marek Świercz i Tomasz Gdula
Naszego gościa poprosiliśmy o rozszyfrowanie tego skrótu, który mocno się ostatnio rozrósł - do rozpoznawalnych lesbijek (L), gejów (G) i osób biseksualnych (B) doszły ostatnio osoby transpłciowe (T), mające problem ze swoją tożsamością (Q), interseksualne (I, tu dodajmy, że chodzi o przypadki hermafrodytyzmu) oraz aseksualne (A).

Paprota nie zgodziła się z tezą postawioną przez red. Gdulę, że osoby te wcale nie potrzebują zyskiwać prawa do zawierania małżeństw, bo wiele spraw decydujących o funkcjonowaniu takiego nieklasycznego związku mogą załatwić umowami zawartymi u notariusza.

- Na pewno nie wszystkie i na pewno nie jednym papierkiem, jak to się dzieje w przypadku małżeństwa - stwierdziła stanowczo. - Rozwiązaniem nie jest także PACS, czyli umowa o związku partnerskim, którą wprowadzono we Francji i która może także dotyczyć par heteroseksualnych.

Naszego gościa pytaliśmy także o plany wyborcze partii Razem, która - przypomnijmy - swój ogólnopolski komitet zarejestrowała jako pierwsza. Paprota mówi, że Razem chce wziąć udział w wyborach do różnych szczebli samorządu (w Opolu popiera Marcina Gambca z MN w walce o prezydenturę) i robi to samodzielnie, bo nie widzi możliwości łączenia sił z takimi partiami jak SLD, bo w ogóle nie uważa Sojuszu za partię lewicową.

Zobacz także

2018-10-12, godz. 15:07, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwie panie. Jest taka konieczność, były z tym określone kłopoty - powiedział… » więcej 2018-10-12, godz. 14:54, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut Politologii UO. - Exit poll to badanie przeprowadzone przed lokalami wyborczymi… » więcej 2018-10-12, godz. 10:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję… » więcej 2018-10-11, godz. 10:17, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Radosławem Dimitrowem o tegorocznej kampanii wyborczej - Pamiętamy, jakie cztery lata temu były problemy z liczeniem głosów, ale mamy nadzieję, że w tym roku wszystko spraw nie zadziała i będziemy mogli w miarę szybko podać wyniki. Ale niezależnie od tego, kiedy poznamy wyniki oficjalne… » więcej 2018-10-08, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry Olszewskiej na temat sondaży przedwyborczych Dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego - Pytamy i sprawdzamy, jak jest. Ale nie możemy wykluczyć, że ta uzyskana wiedza wpływa potem na czyjąś decyzję, jak będzie głosował, bo na przykład jego kandydat wypadł w sondażu tak… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »