Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-21, 14:32 Autor: Paweł Grabek

Katarzyna Paprota rozszyfrowuje dla nas skrót LGBTQIA oraz mówi o wyborczych planach partii Razem

Katarzyna Paprota o LGBTQIA i wyborczych planach partii Razem
- Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym artykuł 18 konstytucji albo rozszerzyła jego interpretację, by chronił wszystkie związki, a nie tylko rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Paprota, członek Zarządu Krajowego partii Razem, która przyjechała do Opola, by otworzyć biuro tego ugrupowania a przy okazji wyświetlić film o sytuacji społeczności LGBTQIE.
Z Katarzyna Paprotą rozmawiają Marek Świercz i Tomasz Gdula
Naszego gościa poprosiliśmy o rozszyfrowanie tego skrótu, który mocno się ostatnio rozrósł - do rozpoznawalnych lesbijek (L), gejów (G) i osób biseksualnych (B) doszły ostatnio osoby transpłciowe (T), mające problem ze swoją tożsamością (Q), interseksualne (I, tu dodajmy, że chodzi o przypadki hermafrodytyzmu) oraz aseksualne (A).

Paprota nie zgodziła się z tezą postawioną przez red. Gdulę, że osoby te wcale nie potrzebują zyskiwać prawa do zawierania małżeństw, bo wiele spraw decydujących o funkcjonowaniu takiego nieklasycznego związku mogą załatwić umowami zawartymi u notariusza.

- Na pewno nie wszystkie i na pewno nie jednym papierkiem, jak to się dzieje w przypadku małżeństwa - stwierdziła stanowczo. - Rozwiązaniem nie jest także PACS, czyli umowa o związku partnerskim, którą wprowadzono we Francji i która może także dotyczyć par heteroseksualnych.

Naszego gościa pytaliśmy także o plany wyborcze partii Razem, która - przypomnijmy - swój ogólnopolski komitet zarejestrowała jako pierwsza. Paprota mówi, że Razem chce wziąć udział w wyborach do różnych szczebli samorządu (w Opolu popiera Marcina Gambca z MN w walce o prezydenturę) i robi to samodzielnie, bo nie widzi możliwości łączenia sił z takimi partiami jak SLD, bo w ogóle nie uważa Sojuszu za partię lewicową.

Zobacz także

2018-04-23, godz. 10:07, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Rafałem Tkaczem Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy w Opolu Do 16 kwietnia obowiązywał termin zgłaszania się kandydatów na urzędników wyborczych. Mimo wysokiego wynagrodzenia (4,5 tys. brutto) i dwukrotnie przedłużanego terminu, wciąż brakuje… » więcej 2018-04-19, godz. 11:03, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola - Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad tym, kto będzie najlepiej reprezentował program Razem dla Opola. Trwają także… » więcej 2018-04-18, godz. 10:47, Publicystyka w Radiu Opole Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezydenta Opola - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektywom rozwoju Opolszczyzny do roku 2030. - Powody są dwa: wypracowanie… » więcej 2018-04-09, godz. 14:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o dezinformacji w Brzegu i naborach kandydatów do wyborów on-line Około 3100 podpisów zebrano w Brzegu pod inicjatywą zwołania referendum dot. lokalizacji w mieście nowego zakładu karnego. W akcję zbiórki zaangażowani byli m.in. działacze Kukiz'15. Poseł Paweł Grabowski mówi, że to duży sukces… » więcej 2018-03-27, godz. 12:24, Publicystyka w Radiu Opole Włodzimierz Czarzasty o przedwyborczej mobilizacji i błędach SLD, które drogo kosztowały Wojewódzka konwencja SLD odbyła się w sobotę (24.03) w Otmuchowie. Podsumowano połowę kadencji. Rozmawiano też o tym, w jakim stanie jest SLD na Opolszczyźnie oraz przygotowaniach do jesiennych wyborów samorządowych. » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »