Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-06-12, 16:22 Autor: Marek Świercz

Prof. Kazimierz S. Ożóg o tym, dlaczego nauczyciel historii sztuki postanowił zostać prezydentem Opola

Prof. Kazimierz S. Ożóg o tym, dlaczego nauczyciel historii sztuki postanowił zostać prezydentem Opola
- Nie podoba mi się określenie integrator, którego użył poseł Tomasz Kostuś, bo za bardzo kojarzy się z imperatorem – żartował w Loży Radiowej prof. Kazimierz S. Ożóg, kandydat Koalicji Obywatelskiej, ale także PSL, na prezydenta Opola.
Nasz gość tłumaczył, że używa pierwszej litery drugiego imienia, żeby odróżnić się od swojego wuja, językoznawcy z Rzeszowa, z którym bywa dość regularnie mylony. Także w tym przypadku, co jest o tyle krępujące, że wuj, pytany ostatnio o swój start w Opolu (jego też mylą), ma zupełnie inne poglądy polityczne.

Nasz gość, który trafił do Chmielowic i na nasz Uniwersytet Opolski z Lublina via Głogów, twierdzi, że nigdy nie był członkiem żadnej partii, zaangażował się za to w obronę sądów zagrożonych – w jego ocenie – przez reformy forsowane przez PiS, wystąpił także w obronie wiosek objętych projektem Dużego Opola. Z czym już ma pewien problem, bo partia Razem oficjalnie zapytała kandydata opozycji na prezydenta, czy będzie konsekwentnie bronił swoich poglądów sprzed kilkunastu miesięcy.

- W tej sprawie najbardziej przeraził mnie brak szacunku dla ludzi, którzy nie chcieli trafić do Opola – tłumaczy. – Myślę, że dziś są takie nowe dzielnice, które są zadowolone ze zmiany, ale są i takie, którym nadal się ona nie podoba. I z nimi trzeba rozmawiać. Przede wszystkim jednak ludzie powinni zostać przeproszeni za brak dialogu, za styl powiększenia Opola.

Ożóg deklaruje więc, że będzie stawiał na dialog. Przekonuje, że lubi rozmawiać i lubi słuchać. Co zrobi, gdy zdarzy się problem taki jak trasa średnicowa, która mocno podzieliła opolan, co pokazały konsultacje społeczne?

- To jest sytuacja patowa – twierdzi. – Rozumiem mieszkańców Pasieki, którzy bronią czegoś, co jest enklawą dla wszystkich opolan. Może trzeba szukać jakiegoś oryginalnego pomysłu w rodzaju tunelu pod Odrą? Nie twierdzę, że taki tunel jest rozwiązaniem, ale może trzeba zmienić swój sposób myślenia o problemach naszego miasta.

Zobacz także

2018-10-25, godz. 10:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Piotrem Mielcem i Pawłem Kampą Piotr Mielec, opolski radny, który uzyskał 21 października najlepszy wynik w dziejach Opola - Jak się zdobywa taki wynik? Ciężką pracą, nie tylko w kampanii wyborczej. Radny powinien cały czas pomagać ludziom w załatwianiu ich… » więcej 2018-10-24, godz. 10:04, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Antonim Konopką o wynikach wyborów samorządowych Szymon Ogłaza z PO, który w niedzielę został jednym z 13 wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku wyborczego. Arytmetyka ma swoją logikę, więc choć zakładamy oczywiście, że nasza… » więcej 2018-10-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Tadeusz Detyna o tym, że tegoroczne wybory samorządowe niejednokrotnie zadały kłam logice - To jest zaskoczenie, trzeba by ten fenomen poddać dokładnej analizie. Może ludzie zobaczyli, że nie taki diabeł straszny? A może rozczarowani zostali w domach? - tak w Loży Radiowej dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2018-10-23, godz. 16:56, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o tym, że mieszkańcy Opola ściemy nie kupują i dlatego wybory skończyły się tak a nie inaczej - Potrzebujemy Opola zgody, takiej, jaka panowała przez pierwszy trzy lata tej kadencji. Radni zgodnie współpracowali, zaczęli mnie atakować dopiero podczas kampanii. Ale to były fikcyjne zarzuty i mieszkańcy tej ściemy nie kupili… » więcej 2018-10-23, godz. 09:44, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »