Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-06-12, 16:22 Autor: Marek Świercz

Prof. Kazimierz S. Ożóg o tym, dlaczego nauczyciel historii sztuki postanowił zostać prezydentem Opola

Prof. Kazimierz S. Ożóg o tym, dlaczego nauczyciel historii sztuki postanowił zostać prezydentem Opola
- Nie podoba mi się określenie integrator, którego użył poseł Tomasz Kostuś, bo za bardzo kojarzy się z imperatorem – żartował w Loży Radiowej prof. Kazimierz S. Ożóg, kandydat Koalicji Obywatelskiej, ale także PSL, na prezydenta Opola.
Nasz gość tłumaczył, że używa pierwszej litery drugiego imienia, żeby odróżnić się od swojego wuja, językoznawcy z Rzeszowa, z którym bywa dość regularnie mylony. Także w tym przypadku, co jest o tyle krępujące, że wuj, pytany ostatnio o swój start w Opolu (jego też mylą), ma zupełnie inne poglądy polityczne.

Nasz gość, który trafił do Chmielowic i na nasz Uniwersytet Opolski z Lublina via Głogów, twierdzi, że nigdy nie był członkiem żadnej partii, zaangażował się za to w obronę sądów zagrożonych – w jego ocenie – przez reformy forsowane przez PiS, wystąpił także w obronie wiosek objętych projektem Dużego Opola. Z czym już ma pewien problem, bo partia Razem oficjalnie zapytała kandydata opozycji na prezydenta, czy będzie konsekwentnie bronił swoich poglądów sprzed kilkunastu miesięcy.

- W tej sprawie najbardziej przeraził mnie brak szacunku dla ludzi, którzy nie chcieli trafić do Opola – tłumaczy. – Myślę, że dziś są takie nowe dzielnice, które są zadowolone ze zmiany, ale są i takie, którym nadal się ona nie podoba. I z nimi trzeba rozmawiać. Przede wszystkim jednak ludzie powinni zostać przeproszeni za brak dialogu, za styl powiększenia Opola.

Ożóg deklaruje więc, że będzie stawiał na dialog. Przekonuje, że lubi rozmawiać i lubi słuchać. Co zrobi, gdy zdarzy się problem taki jak trasa średnicowa, która mocno podzieliła opolan, co pokazały konsultacje społeczne?

- To jest sytuacja patowa – twierdzi. – Rozumiem mieszkańców Pasieki, którzy bronią czegoś, co jest enklawą dla wszystkich opolan. Może trzeba szukać jakiegoś oryginalnego pomysłu w rodzaju tunelu pod Odrą? Nie twierdzę, że taki tunel jest rozwiązaniem, ale może trzeba zmienić swój sposób myślenia o problemach naszego miasta.

Zobacz także

2018-06-05, godz. 14:27, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o prezydenckim sondażu NTO, harcach opolskich radnych i współpracy z TVP i Polsatem - Sondaż NTO pokazał przede wszystkim, że jestem zdecydowanym liderem i od innych kandydatów dzieli mnie przepaść - stwierdził w Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany, czy nie martwi go fakt, że sondaż wskazuje… » więcej 2018-06-04, godz. 14:34, Publicystyka w Radiu Opole Grzegorz Peczkis o kędzierzyńskiej "gotowości" do wyborów i poszukiwaniu rozwiązania sprawy pików benzenu Senator PiS Grzegorz Peczkis jest członkiem nieformalnego zespołu, który stawia sobie za cel zmianę przepisów dot. ochrony środowiska. Temat dotyczy przede wszystkim uregulowania kwestii związanych z emisją benzenu, przez producentów… » więcej 2018-06-04, godz. 14:21, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Wilczyński o tym, kto ponosił będzie odpowiedzialność za losy kandydata opozycji na prezydenta Opola, o umacnianiu sołtysów i Puszczy Śląskiej - To, że nie przedstawiliśmy jeszcze swojego kandydata, uważam za błąd. Ale osobą, która się sama wykreowała jako ta, która przekonała Grzegorza Schetynę, że ma pomysł na wybory w Opolu, jest poseł Witold Zembaczyński, lider… » więcej 2018-05-30, godz. 14:44, Publicystyka w Radiu Opole Krzysztof Drynda o tym, czym RdO różni się od Porozumienia, a także o tym, że prezydent przestał mu podawać rękę - Środowisko Razem dla Opola jest szersze niż Porozumienie, ma też duże doświadczenie samorządowe, miało swój klub radnych w poprzedniej kadencji, ma też w tej. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że chce opracować własny program… » więcej 2018-05-30, godz. 09:20, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Bułą oraz komentarz dr. Witolda Potwory Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - Jeśli nasz rząd nie zdołał między 2 a 28 maja wynegocjować wyższego budżetu, to trzeba się z tym pogodzić. Ale można się było spodziewać, że dostaniemy mniej, bo zmieniły… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »