Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-06-11, 17:59 Autor: Marek Świercz

Piotr Wach optymistycznie o kandydacie opozycji na prezydenta Opola i bardziej pesymistycznie o reformie wicepremiera Gowina

Piotr Wach optymistycznie o kandydacie opozycji na prezydenta Opola i bardziej pesymistycznie o reformie wicepremiera Gowina
- Może to zabrzmi nieskromnie, ale z własnego doświadczenia wiem, że profesorowie zwykle nieźle sobie radzą - zażartował w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o wyborcze szanse prof. Kazimierza Ożoga, upublicznionego dopiero co kandydata Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej, na prezydenta Opola.
Nasz gość przyznał, że o kandydacie swojego ugrupowania dowiedział się z gazety, ale zaznaczył, że nie ma w tym niczego dziwnego, bo nie brał udziału w szukaniu kandydata i przygotowaniach do wyborów samorządowych.

- Bardzo mi się podobało zdjęcie w Gazecie w Opolu: z unijną flagą, z czytelnym KOD-owskim przesłaniem. Mnie się to podoba - mówił Wach. - Problemem może być to, że nasz kandydat jest na razie mało znany, ale mamy jeszcze czas, by go wypromować. Podoba mi się, może to jest sposób na odświeżenie partii, na pozyskanie młodych ludzi z nowych środowisk.

Nasz gość zaznaczył jednak, że samorządowiec, nawet jeśli ma wyraziste poglądy ideowe, musi je ważyć, bo w swojej codziennej działalności jest skazany na współpracę z rządem, nawet jeżeli ten rząd mu się bardzo nie podoba.

Prof. Wacha, członka gabinetu cieni, pytaliśmy także o kontrowersyjną reformę wicepremiera Gowina. Ocenił, że była naprawdę starannie konsultowana, ale potem nastąpiło - niebezpieczne w jego ocenie - przyśpieszenie. Zdaniem Wacha, reforma faworyzuje największe i najsilniejsze uczelnie w kraju, natomiast grozi marginalizacją uczelniom prowincjonalnym, takim jak nasze uczelnie w Opolu.

- Jak się bronić? Trzeba będzie się bardzo starać - stwierdził. - Czy jakimś wyjściem jest połączenie uczelni? Trzeba by starannie skalkulować zyski i straty.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »