Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-05-11, 14:46 Autor: Barbara Więcek

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje
- W naszej ocenie, potwierdzonej opinią Państwowej Komisji Wyborczej, rada powiatu opolskiego przy kreśleniu nowych okręgów wyborczych wykroczyła poza granice przewidziane przepisami - stwierdził w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując spór między organami wyborczymi a radnymi opolskiego powiatu ziemskiego.
Spór toczy się od marca, kiedy to radni przedstawili KBW do zaopiniowania mapę nowych okręgów wyborczych. Trzeba je było zmienić, bo po powiększeniu Opola zmniejszyła się liczba mieszkańców powiatu a wraz nią liczba radnych - z 25 do 23. Na wniosek gminy Dąbrowa, przeniesiono ją z okręgu, w którym była z Niemodlinem i Tułowicami, do okręgu, w którym byłaby z gminami Prószków i Komprachcice.

- Nie widzieliśmy przesłanek do takiej zmiany, wystarczające byłoby zmniejszenie liczby radnych - mówi nam Tkacz.

Mimo negatywnej opinii KBW, radni uchwalili okręgi w takim kształcie, jak sobie pierwotnie wymyślili. Zostali wezwani do zmiany uchwały i na piątkowej (11 maja) sesji odwołali się od tego zalecenia. Zdaniem Tkacza, niekoniecznie zgodnie z procedurami, bo odwołać się można dopiero od rozstrzygnięcia zastępczego, które podejmie komisarz wyborczy. Co dalej? Niewykluczone, że jeśli radni nie ustąpią, sprawa ostatecznie trafi do sądu.

Nasz gość poinformował także, że opolskiej delegaturze KBW udało się zebrać wszystkich 74 urzędników wyborczych potrzebnych do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Ostatni, w Namysłowie, zgłosił się w czwartek 10 maja.

- Pomogły nam organy samorządów i wojewoda, ale nikt na nikogo nie wywierał nacisków, wszyscy kandydaci na urzędników zgłosili się na ochotnika - zapewnia Tkacz.

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:01, Poranna rozmowa Radia Opole Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic - Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego… » więcej 2018-11-30, godz. 13:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Januszem Jakubowem o skomplikowanej sytuacji politycznej w powiecie brzeskim - Tak się dzieje, kiedy jest podział na dwa duże ugrupowania, które nie mają większości i jest kilka ugrupowań mniejszych, od których zależy, kto będzie rządził - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jerzy Jakubów… » więcej 2018-11-30, godz. 09:47, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Przemysławem Kubów i Henrykiem Lakwą o sytuacji w radzie powiatu opolskiego Przemysław Kubów radny PiS powiatu opolskiego - Chciałem pracować w komisji skarg wniosków i petycji, radni nie wyrazili na to zgody, a ja nie wyraziłem zgody na zasiadanie w komisji gospodarczej - powiedział w porannej rozmowie 'W… » więcej 2018-11-27, godz. 09:50, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Kielarem, burmistrzem Kluczborka oraz Piotrem Pośpiechem, byłym starostą kluczborskim - W gminach jest inaczej, niż w parlamencie, gdzie opozycja tylko mówi i protestuje. Sprawy, które są ważne dla ludzi są zauważalne i przez tych, którzy są u władzy i tych, którzy jej nie mają - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2018-11-10, godz. 10:28, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiowej Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, który został radnym sejmiku z listy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »