Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-04-18, 13:00 Autor: Marek Świercz

Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezydenta Opola

Andrzej Buła o partyjnym kandydacie na prezydenta
- Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektywom rozwoju Opolszczyzny do roku 2030. - Powody są dwa: wypracowanie modelu subregionów i działania na rzecz zatrzymania na Opolszczyźnie młodych ludzi - dodaje.
Zdaniem Buły, model subregionów, w ramach którego samorządy skupione wokół głównego miasta same wypracowują sobie strategię rozwoju i ustalają listę najważniejszych zadań, znacznie ułatwia funkcjonowanie regionu.

- Samorząd województwa ma partnerów, nie musi się pochylać nad problemami poszczególnych gmin czy miasteczek - mówi Buła. - Możemy też z subregionami konsultować priorytety proponowane przez Komisje Europejską.

Zdaniem naszego gościa, docelowy model funkcjonowania samorządów musi jeszcze zostać dopracowany, uważa on, że trzeba by pomyśleć o współfinansowaniu pewnych zadań ważnych dla całej społeczności regionu, na przykład funkcjonowania wojewódzkich placówek medycznych.

- W ostatnich latach budżety samorządów gminnych znacznie wzrosły, tymczasem budżet województwa już nie - tłumaczy.

Nasz gość to także lider Platformy Obywatelskiej w regionie. Pytany o przymiarki do wyborów samorządowych, stwierdził, że PO zaprezentuje wspólnych kandydatów opozycji prawdopodobnie na początku czerwca. Co do kandydata na prezydenta Opola, Buła powiedział, że skłania się do porzucenia lansowanej wcześniej koncepcji kandydata obywatelskiego i skłania do wystawienia "twardego partyjnego kandydata".

- Platforma od lat rządzi regionem z koalicjantami i nie ma się czego wstydzić, dlatego uważam, że powinna mieć swojego kandydata - tłumaczy.

Zobacz także

2018-06-13, godz. 13:49, Publicystyka w Radiu Opole Violetta Porowska o niepoważnym kandydacie opozycji, która po cichu popiera obecnego prezydenta Opola - Platforma Obywatelska i Nowoczesna zażartowały sobie ze swoich wyborców. To smutne, że partie opozycyjne wystawiają kandydata, którego nazwałabym mocno eksperymentalnym. On nie jest mało znany, on po prostu jest całkowicie nieznany… » więcej 2018-06-13, godz. 09:35, Publicystyka w Radiu Opole Krzysztof Drynda o politycznych planach Razem dla Opola, roztropności burmistrza Nysy i znaczeniu inwestycji w Radzikowicach - Razem dla Opola liczy w tej chwili około 70 członków, ale ma też sympatyków, więc jest to szersze środowisko. W wyborach prezesa wzięło udział prawie 40 członków - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, który w sobotę został… » więcej 2018-06-13, godz. 05:28, Publicystyka w Radiu Opole Prof. Kazimierz S. Ożóg o tym, dlaczego nauczyciel historii sztuki postanowił zostać prezydentem Opola - Nie podoba mi się określenie integrator, którego użył poseł Tomasz Kostuś, bo za bardzo kojarzy się z imperatorem - żartował w Loży Radiowej prof. Kazimierz S. Ożóg, kandydat Koalicji Obywatelskiej, ale także PSL, na prezydenta… » więcej 2018-06-12, godz. 13:03, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach optymistycznie o kandydacie opozycji na prezydenta Opola i bardziej pesymistycznie o reformie wicepremiera Gowina - Może to zabrzmi nieskromnie, ale z własnego doświadczenia wiem, że profesorowie zwykle nieźle sobie radzą - zażartował w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o wyborcze szanse prof. Kazimierza… » więcej 2018-06-07, godz. 07:07, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o nawałnicach, wielkim inwestorze w Radzikowicach i wyborczych planach lewicy - W przypadku kościoła w Hajdukach Nyskich trzeba się liczyć z ryzykiem katastrofy budowlanej. To wielki problem dla proboszcza i wiernych, w czwartek pojadę na miejsce na wizję lokalną - mówił w Loży Radiowej Piotr Woźniak, wicestarosta… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »