Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-04-18, 13:00 Autor: Marek Świercz

Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezydenta Opola

Andrzej Buła o partyjnym kandydacie na prezydenta
- Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektywom rozwoju Opolszczyzny do roku 2030. - Powody są dwa: wypracowanie modelu subregionów i działania na rzecz zatrzymania na Opolszczyźnie młodych ludzi - dodaje.
Zdaniem Buły, model subregionów, w ramach którego samorządy skupione wokół głównego miasta same wypracowują sobie strategię rozwoju i ustalają listę najważniejszych zadań, znacznie ułatwia funkcjonowanie regionu.

- Samorząd województwa ma partnerów, nie musi się pochylać nad problemami poszczególnych gmin czy miasteczek - mówi Buła. - Możemy też z subregionami konsultować priorytety proponowane przez Komisje Europejską.

Zdaniem naszego gościa, docelowy model funkcjonowania samorządów musi jeszcze zostać dopracowany, uważa on, że trzeba by pomyśleć o współfinansowaniu pewnych zadań ważnych dla całej społeczności regionu, na przykład funkcjonowania wojewódzkich placówek medycznych.

- W ostatnich latach budżety samorządów gminnych znacznie wzrosły, tymczasem budżet województwa już nie - tłumaczy.

Nasz gość to także lider Platformy Obywatelskiej w regionie. Pytany o przymiarki do wyborów samorządowych, stwierdził, że PO zaprezentuje wspólnych kandydatów opozycji prawdopodobnie na początku czerwca. Co do kandydata na prezydenta Opola, Buła powiedział, że skłania się do porzucenia lansowanej wcześniej koncepcji kandydata obywatelskiego i skłania do wystawienia "twardego partyjnego kandydata".

- Platforma od lat rządzi regionem z koalicjantami i nie ma się czego wstydzić, dlatego uważam, że powinna mieć swojego kandydata - tłumaczy.

Zobacz także

2018-08-20, godz. 09:59, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Gambiec o tym, że w wyborach w Opolu Mniejszość Niemiecka niekoniecznie wystartuje pod własnym szyldem - Zapewniam, że warto poczekać - powtarzał w Loży Radiowej Marcin Gambiec, opolski radny Mniejszości Niemieckiej, dopytywany o plany jego środowiska związane z wyborami w Opolu i konsekwentnie uchylający się od odpowiedzi. - Przyjdzie… » więcej 2018-08-20, godz. 09:46, Publicystyka w Radiu Opole Grzegorz Balawajder o tym, że ważniejsze od tego, kto wygra, jest to, kto będzie potrafił stworzyć koalicje w sejmikach - To ważne wybory, nie tylko dlatego, że dotyczą naszego bezpośredniego otoczenia, ale także dlatego, że otwierają maraton wyborczy. Poza tym pamiętajmy, że następna kadencja będzie pięcioletnia - mówił w Loży Radiowej dr Grzegorz… » więcej 2018-08-16, godz. 14:28, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborczy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury… » więcej 2018-08-13, godz. 14:31, Publicystyka w Radiu Opole Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezydent zawetuje ordynację w wyborach do Parlamentu Eur… - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodniona w Warszawie przez liderów PO i Nowoczesnej a wcześniej skonsultowana… » więcej 2018-08-10, godz. 10:22, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Małgorzaty Rabiegi Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola - Uważamy, że jest pilna potrzeba dokonania inwentaryzacji miejskiej zieleni. Kontrola komisji rewizyjnej w MZD ustaliła, że w tej chwili mamy zinwentaryzowane drzewa rosnące… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »