Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-09-29, 09:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Joanną Maksymowicz i dr. Błażejem Chorosiem o okręgach jednomandatowych

Joanna Maksymowicz o okręgach wyborczych gdzie radni są już wybrani
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
W 38 gminach w 177 okręgach wyborczy mamy już wybranych radnych. Komitety wyborcze zarejestrowały po jednym kandydacie w okręgu, w związku z tym można taką osobę uznać za wybraną na radnego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy.

Terytorialne komisje w tych gminach podejmą uchwały o nieprzeprowadzania głosowania w tych okręgach. - Ale i tak w dniu głosowania będą musiały sporządzić protokół z wyborów do rady gminy - zaznaczyła.

Sytuacja, w której z powodu zarejestrowania tylko jednego kandydata nie przeprowadza się wyborów nie jest sytuacją nową. Były już takie przypadki w poprzednich wyborach.
Komisarz Wyborczy zaznacza jednak, że w tych okręgach wyborczych, w których nie będzie wyborów na radnego gminy będą przeprowadzone wybory do rady powiatu i do sejmiku województwa, a także na wójta lub burmistrza.
Dr Błażej Choroś o przyczynach braku kontrkandydata w niektórych gminach
Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Musielibyśmy przyjrzeć się każdemu z okręgów, w którym nie odbędą się wybory do rady gminy, żeby zidentyfikować co spowodowało, że w danym miejscu zgłosił się jeden kandydat - powiedział politolog dr Błażej Choroś.

Gość "Poglądów i osądów" zaznaczył, że to nie jest nowe zjawisko. - Takie sytuacje są stosunkowo częste. W 2014 roku ponad w 1700 okręgów w całym kraju nie przeprowadzono wyborów do rad gmin, ponieważ był tylko jeden kandydat - zaznaczył.

W niektórych gminach nie odbędą się także wybory na wójta lub burmistrza ponieważ jest tam tylko jeden kandydat. Tam będzie przeprowadzony plebiscyt, w którym mieszkańcy powiedzą, czy chcą aby ten jedyny kandydat był wójtem lub burmistrzem.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »