Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-27, 10:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki

Mateusz Fila o szacowanych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring suszy będzie trwał do końca września - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila, inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasz gość mówi, że szacowanie strat na Opolszczyźnie idzie sprawnie, bo komisje zostały powołane zawczasu, już na początku roku, tu wojewoda nie czekał na nadejście klęski żywiołowej. Na dziś wygląda na to, że susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw. Straty szacują kilkuosobowe komisje, w skład których wchodzą między innymi przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, opolskiej Izby Rolniczej i lokalnego samorządu. Jak dodaje Fila, najwięcej strat odnotowano w zbożach ozimych i jarych, choć przede wszystkim w północnej części województwa.
Antoni Konopka o być może milionowych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego
- W moim przypadku strata to około 1,5 tony zboża z hektara, czyli około tysiąca złotych. Na południu regionu zbiory będą trochę lepsze, gorzej jest na północy. Oceniam, że w skali całego województwa straty rolników mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Otwarte pozostaje pytanie, co zrobi z tym rząd - mówił w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, wicemarszałek z PSL odpowiedzialny za rolnictwo.

Zdaniem Konopki, przy okazji wielkiej suszy z 2015 roku ruszył prace nad programem mikroretencji, magazynowania wody na wypadek suszy, ale zostały zarzucone, gdy rząd zajął się tworzeniem gospodarstwa państwowego Wody Polskie, które skupiło się na poprawie żeglowności polskich rzek.

Zobacz także

2018-08-28, godz. 06:58, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o ostrożnym optymizmie lewicy szykującej się do powrotu na polityczną scen - Widzimy, że sondaże pokazują wzrost poparcia dla lewicy, ale ja jestem pokorny i dlatego nie będę ryzykował postawienia prognozy, jaki dostaniemy wynik. Z doświadczenia wiem, że jak byłem nadmiernym optymistą, to wynik był kiepski… » więcej 2018-08-27, godz. 16:22, Publicystyka w Radiu Opole Katarzyna Czochara o kampanii samorządowej, drużynie PiS i zaniedbanych opolskich miasteczkach, które potrzebują rządowego wsparcia - Prawo i Sprawiedliwość traktuje Opolszczyznę jako jeden organizm, dlatego nawet propozycje dla Opola połączone są z propozycjami inwestycyjnymi dla innych miast i miasteczek - mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara… » więcej 2018-08-27, godz. 10:14, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring… » więcej 2018-08-24, godz. 11:36, Poranna rozmowa Radia Opole Joanna Maksymowicz o zbliżającym się ostatecznym terminie rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych 27 sierpnia mija termin rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października.- Jutro, czyli w poniedziałek w godzinach pracy delegatury 7:30-15:30 pracownicy biura wyborczego będą niecierpliwie… » więcej 2018-08-24, godz. 10:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Violettą Porowską oraz Beatą Cyganiuk o opolskiej służbie zdrowia Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola - Prawie 30 mln zł płaci nasz oddział NFZ za świadczenia medyczne, z których nasze dzieci korzystają w innych regionach. To trzeba zmienić… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »