Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-27, 10:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki

Mateusz Fila o szacowanych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring suszy będzie trwał do końca września - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila, inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasz gość mówi, że szacowanie strat na Opolszczyźnie idzie sprawnie, bo komisje zostały powołane zawczasu, już na początku roku, tu wojewoda nie czekał na nadejście klęski żywiołowej. Na dziś wygląda na to, że susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw. Straty szacują kilkuosobowe komisje, w skład których wchodzą między innymi przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, opolskiej Izby Rolniczej i lokalnego samorządu. Jak dodaje Fila, najwięcej strat odnotowano w zbożach ozimych i jarych, choć przede wszystkim w północnej części województwa.
Antoni Konopka o być może milionowych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego
- W moim przypadku strata to około 1,5 tony zboża z hektara, czyli około tysiąca złotych. Na południu regionu zbiory będą trochę lepsze, gorzej jest na północy. Oceniam, że w skali całego województwa straty rolników mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Otwarte pozostaje pytanie, co zrobi z tym rząd - mówił w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, wicemarszałek z PSL odpowiedzialny za rolnictwo.

Zdaniem Konopki, przy okazji wielkiej suszy z 2015 roku ruszył prace nad programem mikroretencji, magazynowania wody na wypadek suszy, ale zostały zarzucone, gdy rząd zajął się tworzeniem gospodarstwa państwowego Wody Polskie, które skupiło się na poprawie żeglowności polskich rzek.

Zobacz także

2018-10-31, godz. 07:53, Publicystyka w Radiu Opole Ring wyborczy - kandydat na burmistrza Namysłowa Namysłów to kolejna gmina, która miała się stać bohaterką Ringu Wyborczego. I kolejny przypadek, że urzędujący włodarz odmawia wzięcia udziału w debacie na antenie Radia Opole, bo zajęty jest swoją kampanią wyborczą. Burmistrz… » więcej 2018-10-31, godz. 07:42, Publicystyka w Radiu Opole Ring wyborczy - kandydat na wójta Lubrzy Stagnacja, brak wykorzystania środków zewnętrznych i ogólny marazm - taki obraz gminy Lubrza zaprezentował w Loży Radiowej Krzysztof Barwieniec z KW Prawop i Sprawiedliwość, który walczy w drugiej turze z urzędującym od ośmiu lat… » więcej 2018-10-25, godz. 14:38, Publicystyka w Radiu Opole Katarzyna Czochara o tym, że jest bardzo zadowolona z wyniku PiS w kraju i na Opolszczyźnie - Odnieśliśmy w kraju i na Opolszczyźnie olbrzymi, historyczny sukces. Mamy w sejmiku 10 radnych, czyli podwoiliśmy naszą reprezentację. W powiecie prudnickim, gdzie jestem szefową struktur PiS, mieliśmy w radach gmin i powiatu w sumie… » więcej 2018-10-25, godz. 12:26, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i Waldemarem Kampą o przegranej w wyborach - Z dużą pokorą podchodzimy do wyniku wyborów. Razem dla Opola nie wprowadziło żadnego radnego do Rady Miasta Opola. Myślę, że nowa władza, prezydent i nowa rada miasta powinna poważnie podejść do naszych postulatów z kampanii… » więcej 2018-10-25, godz. 11:56, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Godylą i Tomaszem Gaborem o wygranej w wyborach samorządowych - Doświadczenie zacząłem zdobywać w podstawówce, kiedy zostałem przewodniczącym klasy, szkoły, potem w gimnazjum, liceum, młodzieżowa rada miejska, samorząd studencki. Analogia do sportu - przeszedłem z ligi amatorskiej do ligi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »