Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-27, 10:10 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki

Mateusz Fila o szacowanych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring suszy będzie trwał do końca września - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila, inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasz gość mówi, że szacowanie strat na Opolszczyźnie idzie sprawnie, bo komisje zostały powołane zawczasu, już na początku roku, tu wojewoda nie czekał na nadejście klęski żywiołowej. Na dziś wygląda na to, że susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw. Straty szacują kilkuosobowe komisje, w skład których wchodzą między innymi przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, opolskiej Izby Rolniczej i lokalnego samorządu. Jak dodaje Fila, najwięcej strat odnotowano w zbożach ozimych i jarych, choć przede wszystkim w północnej części województwa.
Antoni Konopka o być może milionowych stratach w rolnictwie na Opolszczyźnie
Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego
- W moim przypadku strata to około 1,5 tony zboża z hektara, czyli około tysiąca złotych. Na południu regionu zbiory będą trochę lepsze, gorzej jest na północy. Oceniam, że w skali całego województwa straty rolników mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Otwarte pozostaje pytanie, co zrobi z tym rząd - mówił w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, wicemarszałek z PSL odpowiedzialny za rolnictwo.

Zdaniem Konopki, przy okazji wielkiej suszy z 2015 roku ruszył prace nad programem mikroretencji, magazynowania wody na wypadek suszy, ale zostały zarzucone, gdy rząd zajął się tworzeniem gospodarstwa państwowego Wody Polskie, które skupiło się na poprawie żeglowności polskich rzek.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »