Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-05-30, 09:09 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Andrzejem Bułą oraz komentarz dr. Witolda Potwory

Andrzej Buła o tym, że w kolejnym okresie programowania Polska otrzyma z Funduszu Spójności o 23% mniej środków
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- Jeśli nasz rząd nie zdołał między 2 a 28 maja wynegocjować wyższego budżetu, to trzeba się z tym pogodzić. Ale można się było spodziewać, że dostaniemy mniej, bo zmieniły się zasady podziału funduszu spójności. Ważne są trzy elementy: PKB, bezrobocie wśród młodych ludzi i problemy z migracjami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Andrzej Buła, komentując informacje, że w następnym okresie Polska dostanie około 65 mld euro, czyli o 23 procent mniej niż w latach 2014 - 2020. Marszałek dodał, że cieszy go tempo prac nad unijnym budżetem, bo wygląda na to, że będzie można bardzo szybko zając się przygotowaniem nowych projektów. - Cały czas traktuję te pieniądze, nawet mniejsze, jako szansę - stwierdził Buła.

Naszego gościa, lidera PO w regionie, zapytaliśmy także o wybory samorządowe. Buła zapowiedział, że Koalicja Obywatelska pokaże swoich kandydatów na konwencji w czerwcu, dodał także, jeśli o kandydata na prezydenta Opola, to zwyciężyła opcja wystawienia ponadpartyjnego autorytetu.
Dr Witold Potwora o tym, czy Polska mądrze wykorzystuje unijne dotacje
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzenia i Administracji w Opolu
- Jeśli popatrzymy na problemy Grecji, rekordowe bezrobocie wśród młodych Hiszpanów czy problemy Włoch z imigrantami, to nie dziwi, że Unia przyznała tym krajom, oczywiście kosztem krajów Europy Wschodniej, w tym Polski, wyższy budżet z funduszu spójności - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzenia i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, niższa kwota przyznana Polsce oznacza, że będziemy unijne pieniądze wydawać mądrzej. - Może przestaną powstawać kolejne kosztowne w utrzymaniu akwaparki - stwierdził Potwora.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »