Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-04-23, 10:06 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Rafałem Tkaczem

Joanna Maksymowicz o tym, dlaczego wciąż brakuje urzędników wyborczych
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy w Opolu
Do 16 kwietnia obowiązywał termin zgłaszania się kandydatów na urzędników wyborczych. Mimo wysokiego wynagrodzenia (4,5 tys. brutto) i dwukrotnie przedłużanego terminu, wciąż brakuje ponad 2 tysiące urzędników. Dlaczego? I jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy wpłynie ona na jakość wyborów? Czy gdy dojdzie do nich ze zmniejszoną liczbą urzędników, będą potem wiarygodne? Te pytania zadaliśmy w rozmowie „W cztery oczy” Joannie Maksymowicz, niedawno powołanej Komisarz Wyborczej (najwyższy organ wyborczy w danym województwie; na Opolszczyźnie jest ich trzech).
Rafał Tkacz o tym, czym mają się zajmować urzędnicy wyborczy
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
A w „Poglądach i osądach” gościem Radia Opole był Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Zapytaliśmy go m.in. o to, czym mają się zajmować urzędnicy wyborczy? Do kiedy trzeba ich powołać i jak tego dokonać? A także o to, czy prawdą są doniesienia medialne, jakoby miano zrezygnować z pomysłu instalowania w lokalach wyborczych kamer, aby uczynić wybory bardziej transparentnymi. Czy ta ew. rezygnacja podyktowana jest kłopotami technicznymi, organizacyjnymi czy wątpliwościami wynikającymi z interpretacji danych osobowych? Zapytaliśmy też, co zrobić, aby zwiększyć frekwencję wyborczą, by Polacy docenili zalety i doniosłość demokracji bezpośredniej.

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:01, Poranna rozmowa Radia Opole Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic - Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego… » więcej 2018-11-30, godz. 13:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Januszem Jakubowem o skomplikowanej sytuacji politycznej w powiecie brzeskim - Tak się dzieje, kiedy jest podział na dwa duże ugrupowania, które nie mają większości i jest kilka ugrupowań mniejszych, od których zależy, kto będzie rządził - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jerzy Jakubów… » więcej 2018-11-30, godz. 09:47, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Przemysławem Kubów i Henrykiem Lakwą o sytuacji w radzie powiatu opolskiego Przemysław Kubów radny PiS powiatu opolskiego - Chciałem pracować w komisji skarg wniosków i petycji, radni nie wyrazili na to zgody, a ja nie wyraziłem zgody na zasiadanie w komisji gospodarczej - powiedział w porannej rozmowie 'W… » więcej 2018-11-27, godz. 09:50, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Kielarem, burmistrzem Kluczborka oraz Piotrem Pośpiechem, byłym starostą kluczborskim - W gminach jest inaczej, niż w parlamencie, gdzie opozycja tylko mówi i protestuje. Sprawy, które są ważne dla ludzi są zauważalne i przez tych, którzy są u władzy i tych, którzy jej nie mają - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2018-11-10, godz. 10:28, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiowej Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, który został radnym sejmiku z listy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »