Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Debaty

Debaty

2018-09-02, 13:56 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 września 2018 roku!
Podsumowanie kończącej się kadencji – na starcie kolejnej kampanii wyborczej – było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 2 września 2018 roku. Nie zabrakło oczywiście akcentów kampanijnych.

Goście programu zgodnie uznali, że najważniejszym wydarzeniem mijających czterech lat było powiększenie Opola, byli jednak bardzo podzieleni w ocenie tego zdarzenia. Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przekonywała, że był to odważny ruch nowej ekipy, dzięki której Opole zmieniło się w sposób radykalny, przestając być „sennym miasteczkiem powiatowym z czasów PO”. Także Marek Kawa z PiS przekonywał, że był ostatni gwizdek na powiększenie Opola, choć zauważył, że sposób, w jaki rozegrał i wykorzystał to prezydent Arkadiusz Wiśniewski, dziś rzuca cień na to przedsięwzięcie.

Innego zdania byli przedstawiciele opozycji. Tomasz Kostuś z PO i Hubert Kołodziej z MN twierdzili, że powiększenie Opola przeprowadzono w sposób skandaliczny, nie licząc się z opinią mieszkańców i na lata niszcząc społeczną zgodę.
Spierano się także o to, kto ma największe zasługi, jeśli chodzi o rozwój regionu. Wilkos i Kawa przypominali o rekordowych pieniądzach przekazanych regionowi i jego stolicy przez rząd, z kolei Kostuś, Kołodziej i Grzegorz Sawicki mocno akcentowali rolę samorządu województwa, który sprawnie wydaje unijne dotacje i wsparł samo Opole kwotą ponad pół miliarda złotych.

Część dyskutantów poruszała kwestie mocno lokalne. Mariusz Plaskota z Nowoczesnej narzekał na zmarnowane cztery lata w Kędzierzynie-Koźlu, w podobnym tonie o Prudniku wypowiadał się Grzegorz Zawiślak z Kukiz ’15. Justyna Soppa z Porozumienia z kolei mówiła o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, radach dzielnic i budżecie obywatelskim w Opolu, podkreślała też znacznie kierunku lekarskiego i utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na bazie WCM.

To ostatnie zadanie wszyscy uznali za wspólny sukces, choć Sawicki zauważył, że i tu da się wyczuć element licytacji, kto jest bardziej zasłużony.

Gośćmi Marka Świercza byli: Justyna Soppa (Porozumienie), Tomasz Kostuś (PO), Mariusz Plaskota (Nowoczesna), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Marek Kawa (PiS), Grzegorz Sawicki (PSL), Hubert Kołodziej (MN) i Grzegorz Zawiślak (Kukiz ’15).
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (02.09.2018)

Zobacz także

2018-10-25, godz. 07:07, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza gminy Kolonowskie - To była oddolna inicjatywa, komitet, który współrządził w gminie, zaproponował mi strat w wyborach - mówił w Loży Radiowej Janusz Żyłka, wicestarosta strzelecki, który w tych wyborach postanowił powalczyć o fotel burmistrza… » więcej 2018-10-22, godz. 02:15, Niedzielna Loża Radiowa Wieczór wyborczy z 21 października 2018 roku - komentarze ekspertów! [FILM] W niedzielę podczas wieczoru wyborczego od 21:00 do północy Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz z Radia Opole oraz Mirela Mazurkiewicz i Radosław Dimitrow z NTO, w różnych konfiguracjach, podsumowali wybory w debacie z eksperta… » więcej 2018-10-22, godz. 01:57, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 października 2018 roku! Arkadiusz Wiśniewski jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Opolu. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przygotował Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2018-10-19, godz. 14:44, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed ciszą wyborczą Ringu Wyborczego. Pojawiły się jednak głosy, że nie będzie… » więcej 2018-10-18, godz. 14:39, Publicystyka w Radiu Opole Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpitali ostrodyżurowych, na co samorządy się godzą, bo nie chcą podpaść… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »