Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Debaty

Debaty

2018-10-18, 14:36 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia

Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia (18.10.2018)
Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpitali ostrodyżurowych, na co samorządy się godzą, bo nie chcą podpaść swoim wyborcom. O tym między innymi dyskutowali uczestnicy Ringu Wyborczego poświęconego sytuacji w opolskiej opiece zdrowotnej.
O braku pieniędzy mówił bardzo zdecydowanie Norbert Krajczy z PSL, przewodniczący sejmiku tej kadencji i dyrektor szpitala w Nysie. Wspomniał o trym, ze prezes NFZ obiecał Opolszczyźnie dodatkowe 20 mln zł, ale na razie przekazał jedynie 8 mln. Zdaniem Krajczego, brakuje także lekarzy i pielęgniarek i jest problem z obsadą dyżurów.

Małgorzata Janik-Jankowska ze Śląskiej Partii Regionalnej przypomniała postulat pozostawienia w regionie 3 procent podatku VAT. Jak wyliczyła, dałoby to akurat kwotę, której brakuje naszej służbie zdrowia.

Andrzej Namysło z SLD rzucił postulat budowy komunalnych mieszkań dla młodych lekarzy, mówił także o konieczności zbudowania z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego szpitala dziecięcego, którego na Opolszczyźnie brakuje.

Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, który odpowiada w Zarządzie Województwa za służbę zdrowia, chwalił opolską strategię ochrony zdrowia, poparł także postulat centralizowania usług medycznych w większych szpitalach, bo to - w jego ocenie - podnosi jakość usług. Stwierdził także, że o ile w kraju nakłady na ochronę zdrowia mają wzrosnąć o 6,41 procent, to na Opolszczyźnie tylko o 6,18 procent.

Tadeusz Jarmuziewicz, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, powtórzył tezę o niedofinansowaniu szpitali, apelował także o stworzenie na poziomie samorządu województwa programu in vitro.

O in vitro, ale także o konieczności poprawy dostępności du usług ginekologicznych i opieki okołoporodowej, mówiła także Kamila Jarońska z partii Razem. Przypomniała raport NIK, który mówi o tym, w jak wielu małych gminach nie ma gabinetu ginekologicznego.

Gracjan Suduł z KWW Wolność w Samorządzie stwierdził, zgodnie z programem partii Wolność, że najlepszym rozwiązaniem byłaby prywatyzacja służby zdrowia, która to jednak propozycja spotkała się z dużym sprzeciwem pozostałych dyskutantów.

Jan Szczegielniak z ruchu Kukiz '15 także mówił o braku pieniędzy, ale zadał pytanie, czy na poziomie samorządu da się zaradzić wszystkim bolączkom służby zdrowia. W jego ocenie, konieczne są tu rozwiązania centralne.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Andrzej Namysło - SLD
Norbert Krajczy - PSL
Tadeusz Jarmuziewicz - Koalicja Obywatelska
Gracjan Suduł - Wolność w Samorządzie
Jan Szczegielniak - Kukiz '15
Roman Kolek - MN
Kamila Jarońska - Razem
Małgorzata Janik-Jankowska - Śląska Partia Regionalna

Zobacz także

2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »