Samorząd Opolszczyzny był pierwszym, który rozpoczął publiczną debatę na temat dramatycznego procesu wyludniania regionu, zainwestował też spore pieniądze w przygotowanie diagnozy i programu tzw. Specjalnej Strefy Demograficznej. Temat od początku budził jednak kontrowersje.
Marek Kawa z PiS stwierdził, że pieniądze wydano głównie na ekspertyzy i projekty w skali mikro, zamiast myśleć o strategicznych rozwiązaniach. Idei SSD broniły Brygida Kolenda-Łabuś z Koalicji Obywatelskiej i Agnieszka Zagola z PSL, mówiąc o tym, że jest dziś realizowana jako program „Opolskie dla rodziny”, w ramach którego na 560 projektów wydano 1,6 mld zł.
Paweł Kampa z SLD stwierdził, że te pieniądze wydano na wiele małych zadań, zamiast ustalić priorytety – takie na przykład jak komunalne budownictwo mieszkaniowe – realizowane w kolejnych latach. O socjalnej ofercie dla młodych ludzi, którzy muszą chcieć zostać na Śląsku Opolskim, skuszeni dobrymi warunkami życia, mówił także Maciej Kruszka z partii Razem. Apelował także o ustalenie programu regionalnej płacy minimalnej.
Te wątki gospodarcze pojawiły się także w wypowiedziach Mirosława Patoły ze Śląskiej Partii Regionalnej, który w ramach hasła „Nasze podatki na nasze wydatki” proponował pozostawienie w regionie 3 procent podatku VAT. Dawid Gajer z komitetu Wolność w Samorządzie mówił o konieczności wspierania małych firm (zamiast ściągania zagranicznych inwestorów płacących marne pensje) i budowania siły opolskich uczelni. Opinii naszych uczelni bronił Andrzej Szymański z Kukiz ’15, ale przy okazji stwierdził wprost, że młodzi Opolanie wybierają Wrocław, bo to po prostu ładniejsze miasto. Jego zdaniem, trzeba także koniecznie zacząć walczyć o jakość powietrza.
Zdaniem Rafała Bartka z Mniejszości Niemieckiej, opolskie uczelnie powinny zainwestować w edukację językową, bo to ściągnie do nas inwestorów, którzy potrzebują pracowników znających języki obce. Bartek stwierdził też, że proces siłowego powiększenia Opola zablokował niestety oddolne rozmowy o współpracy samorządów w realizowaniu zadań publicznych.
Gośćmi Ringu Wyborczego byli:
Marek Kawa – PiS
Paweł Kampa – SLD
Brygida Kolenda-Łabuś – Koalicja Obywatelska
Rafał Bartek – Mniejszość Niemiecka
Andrzej Szymański – Kukiz ‘15
Agnieszka Zagola – PSL
Maciej Kruszka – Razem
Mirosław Patoła – Śląska Partia Regionalna
Dawid Gajer – Wolność w Samorządzie