Najpierw zapytaliśmy naszych gości, czy zachodnio-południowa cześć Opolszczyzny naprawdę jest półksiężycem biedy, jak nazwał ją kiedyś Jerzy Czerwiński, oskarżając władze Opolszczyzny, że zaniedbują tę część regionu. Okazało się, że uczestnicy programu nie do końca podzielają tę diagnozę. Okazuje się, że choć bezrobocie, zwłaszcza na głębokim południu, jest wyższe, to pracodawcy mają już problem z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Poza tym o rozwoju gospodarczym decyduje to, że to w dużej mierze tereny rolnicze, które nie przyciągają dużych inwestycji.
Kolejnym tematem były problemy komunikacyjne - przez Krapkowice trudno dziś przejechać, do Głubczyc nie da się dojechać kleją. Ten pierwszy problem może zostać rozwiązany - budowa przeprawy przez Odrę w Krapkowicach to jeden z tych projektów dla Opolszczyzny, o których mówił premier Mateusz Morawiecki. Co do powrotu ruchu kolejowego do Głubczyc, to sprawa będzie znacznie trudniejsza. Uczestnicy debaty dość ostrożnie twierdzili, że możliwe będzie co najwyżej przywrócenie ruchu turystycznego.
Ostatnim tematem było zagrożenie powodziowe. W przypadku Krapkowic tematem numer jeden jest pomysł budowy zbiornika retencyjnego, który ochroni miasto. Przychylnie mówią o tym politycy partii rządzącej, co oznacza ważną zmianę - wcześniej można się było spotkać z opinią, że dla ratowania Opola warto poświęcić Krapkowice. Nadal nie rozwiązanym problemem jest zbiornik we Włodzieninie, który przecieka i powinien zostać naprawiony. Problem w tym, że wykonawca splajtował i wygląda na to, że nie będzie można odzyskać pieniędzy.
Gośćmi programu byli:
Mirosław Kamiński - SLD - Lewica Razem
Zuzanna Donath-Kasiura - Mniejszość Niemiecka
Zbigniew Ziółko - Koalicja Obywatelska
Kazimierz Pyziak - Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Patoła - Śląska Partia Regionalna
Andrzej Mrowiec - Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Jarecki - Wolność w Samorządzie
Jan Szczegielniak - Kukiz '15