Radio Opole » Mundial z autu » Mundial z autu » Ogórkowy mundial na szpilkach
2018-07-03, 08:38 Autor: Tomasz Gdula

Ogórkowy mundial na szpilkach

Jestem z Kędzierzyna-Koźla, miasta nazywającego się dumnie, acz nie bez powodu, stolicą polskiej siatkówki, więc jak każdy tutaj znam porzekadło, że jeśli prowadząc dwa do zera nie wygrywasz trzy do zera, to niechybnie przegrasz dwa do trzech.
Wczorajszy mecz Belgii z Japonią kolejny raz udowodnił, że na tegorocznym mundialu nie ma murowanych faworytów, piłkarskie prawdy - jak ta, że "na końcu zawsze" wygrywają Niemcy” - sprawdzają się na nim słabo, za to prawdy siatkarskie pasują jak ulał.
Tak dziwnych, ale i szalonych mistrzostw nie było co najmniej do turnieju z 1998 roku rozgrywanego we Francji. I chyba nikt nie jest tym rozczarowany, mimo że polska husaria nie zwojowała tam nic, czyli dokładnie tyle, ile mistrzowie świata zza naszej zachodniej granicy.

A teraz kilkuzdaniowy, ale w sumie krótki cytat i zarazem zagadka: kto to napisał?
"Jakiś kosmos! Chorwacja Dania 1-1 w 5 minucie. Ten mundial wykończy mnie nerwowo.
Peter Schmeichel ma bardzo zdolnego syna Kaspra. Ojca pamiętam z 1992 roku, gdy Dania (która weszła do euro z rezerwowego miejsca za Jugosławię) została Mistrzem Europy. Miałam wtedy 13 lat".

No, któż ma tak piękne futbolowe wspomnienia? Nie, to nie żaden ekspert, ani nawet nikt z dziennikarzy sportowych, którzy obchodzili wczoraj swoje święto. Raz jeszcze wszystkiego najlepszego! Otóż z taką pasją pisze o trwającym mundialu historyk sztuki i teolog, a zarazem publicystka - zgoła nie sportowa – Magdalena Ogórek. Jej twitterowe wpisy na temat mistrzostw są pełne pasji, ale i dogłębnej wiedzy o piłce, zarówno współczesnej, jak i tej sprzed kilku dekad.

Redaktor Ogórek znakomicie uosabia jedno z moich największych odkryć ostatnich kilkunastu dni: że naprawdę wiele kobiet interesuje się piłką kopaną na poważnie, nie tylko od mundialowego święta, lecz na co dzień i znakomicie rozumie to, co najtrafniej ujął Jan Paweł II: że futbol jest zdecydowanie najważniejszą, wśród mało ważnych rzeczy w życiu.

Kolejnym przykładem tego, jakże szlachetnego gatunku dam, jest Dominika Cosić, brukselska korespondentka TVP. Jej rodzinne korzenie sięgają Serbii i tej Serbii z największym zaangażowaniem kibicowała. Ale w niedzielę nie kryła radości z sukcesu Chorwacji w starcu z Danią, pisząc pięknie, że Chorwaci są częścią jej bałkańskiej rodziny, nieraz skłóconej na śmierć i życie, ale zawsze rodziny. - Ten mundial jest genialny! – podsumowała Lidia Lemaniak, dziennikarka, która nie kryła swego smutku po wyeliminowaniu Argentyny przez Francję.

Mógłbym przytaczać wiele znacznie bardziej pogłębionych i trącących niewątpliwym znawstwem opinii tych i innych twitterianek, ale wystarczy, gdy napiszę, że jestem urzeczony stosunkiem wielu kobiet niewątpliwego życiowego sukcesu i niezaprzeczalnych walorów intelektualnych, do futbolu. Co potwierdza, że takich szczęściarzy jak ja – mających w swym otoczeniu autentycznie zafascynowane najwspanialszym sportem na świecie kibicki, jest na świecie więcej. Serdecznie je wszystkie pozdrawiam i mam nadzieję, że państwo też mają takie zafascynowane piłką kobiety w swoim otoczeniu.

Zobacz także

2018-07-06, godz. 12:00 Umarła królowa, czekamy na króla Wczoraj pożegnaliśmy Irenę Szewińską – najwybitniejszą polską lekkoatletkę, „królową królowej sportu” – jak pięknie nazwał ją w mowie pogrzebowej prezydent An ... » więcej 2018-07-02, godz. 15:58 Czas spadających gwiazd Z nieba od strony wschodniej spadają lśniące najjaśniejszym blaskiem gwiazdy. Lecą w coraz większych ilościach w towarzystwie nie mniej imponujących meteorytó ... » więcej 2018-06-29, godz. 14:16 Dzięki, Panie Adamie! W 75 minucie wczorajszego spotkania pracujący na boisku jak tytan Robert Lewandowski był najbliższy zdobycia wymarzonej bramki na mundialu. » więcej 2018-06-28, godz. 15:38 Czwartek ostatniej wieczerzy W założeniu to miał być wielki czwartek polskiej piłki z łatwym meczem pieczętującym awans naszej reprezentacji do jednej ósmej finału mistrzostw świata. » więcej 2018-06-27, godz. 11:25 Futbol ponad wszystko Co właściwie czuję do piłki nożnej? – takie pytanie naszło mnie podczas jednej z mundialowych transmisji. » więcej 2018-06-26, godz. 09:37 Bez lidera ani rusz Kibice piłkarscy w Polsce długo jeszcze rozpamiętywać będą spektakularną klęskę Biało-Czerwonych na mistrzostwach świata w Rosji. » więcej 2018-06-25, godz. 10:43 Kibicek żal… Gdy wczoraj w kościele ksiądz wygłosił formułę „w górę serca”, z chóru odpowiadających mu wiernych wyłamał się kobiecy głos za moimi plecami. Zamiast tradycyj ... » więcej 2018-06-22, godz. 08:00 Za co można polubić CR7 Tegoroczny mundial pokaże nam jeszcze niejedno oblicze, ale już teraz można go okrzyknąć najlepszym w karierze Cristiano Ronaldo. » więcej 2018-06-21, godz. 08:00 Sobieski za Milika Zostawić ich na chwilę samych… - wzdycha Kamil Glik na jednym z setek memów, które zalały Internet po meczu Polska Senegal. Chciałem o tym meczu mówić już wcz ... » więcej 2018-06-20, godz. 08:00 Niech żyje VAR! Futbol to bardzo konserwatywna gra. Nie ma chyba na tę tezę bardziej wyrazistego dowodu jak ten, że piłkarscy sędziowie dostali wgląd w powtórki spornych sytu ... » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »