Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Biblioteka to nie tylko książki / Knihovna nejso ...
2019-06-01, 09:30 Autor: Wiktoria Palarczyk, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Biblioteka to nie tylko książki / Knihovna nejsou jen knížky

Biblioteka to nie tylko książki [fot Damian Drzazga]
Biblioteka to nie tylko książki [fot Damian Drzazga]
Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część przedmiotów należy do zbiorów Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu, z którą współpracuje opolski odział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W jaki sposób placówka współpracuje z południowymi sąsiadami? Jak ta współpraca będzie wyglądać w przyszłości? Na te pytania odpowiemy w drugiej części audycji MOST. Najpierw jednak przeniesiemy się do Muzeum Wsi Opolskiej. 12 maja odbył się tam piknik z funduszami europejskimi, podczas których odbyły się występy muzyczno-taneczne, gra terenowa i konkursy wiedzy na temat Unii Europejskiej czy zajęcia sportowe i artystyczne oraz degustacje produktów regionalnych i wiele innych. Prezentowano także dorobek współpracy pomiędzy Polską a Czechami. Postanowiliśmy sprawdzić więc z czym kojarzą się nasi południowi sąsiedzi zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym.
Posłuchaj audycji MOST z 01.06.2019
Poslouchej pořad MOST z 01.06.2019
Knihovna nejsou jen knížky
Knížky, letáky, mapy a obrazy z dob rakousko-uherské monarchie představeno na výstavě v paláci kde sídlí opolská Galerie WuBePe. Velká část exponátů patří do sbírky Vědecké knihovně v Olomouci, se kterou spolupracuje opolská pobočka Vojvodské veřejné knihovny. Jak toto zařízení spolupracuje s našimi jižními sousedy? Jak tato spolupráce bude vypadat do budoucna? Tyto otázky zodpovíme v druhé části pořadu MOST. Nejprve se ale vydáme do Muzea opolského venkova. 12. května se tak konal piknik s evropskými fondy, který doprovázely hudební a taneční výstupy, venkovní hra a soutěže vědy o Evropské unii nebo společné sportovní a umělecké aktivity, ochutnávka regionálních produktů a mnohé další. Byly také prezentované výsledky polsko-české spolupráce. Tam jsme se rozhodli zjistit, jaké konotace vzbuzují Češi u těch nejmladších, ale i u trochu starších.


Zobacz także

2019-07-06, godz. 09:30 Wypad na elektrownię / Výlet na elektrárnu Niełatwym zadaniem jest tam wejść, a co dopiero wjechać na rowerze. Za to możemy obserwować niezapomniane widoki. Za nami 15. edycja rajdu kolarskiego "Wjazd ... » więcej 2019-06-29, godz. 09:30 Czerwcowy wypad do Czech / Červnový výlet do Česka Henryk Mielcarz i Zbigniew Szumiec to zapaleni turyści ze Strzelec Opolskich. Jeżdżenie i zwiedzanie samodzielnie nie jest dla nich. Oni do zwiedzania zaprasz ... » więcej 2019-06-22, godz. 09:30 Festiwalowe wspomnienia / Vzpomínky na festivalu Zakończyła się już 56. edycja Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru mieliśmy okazję by zobaczyć największe gwiazdy rodzimej ... » więcej 2019-06-15, godz. 09:30 Czysta sprawa / Čistá záležitost Czy po obu stronach granicy w taki sam sposób oczyszcza się ścieki? Jak kształci się praktyków w czeskich, a jak polskich przedsiębiorstwach? Jaką wodę trzeba ... » więcej 2019-06-08, godz. 09:30 Polsko-czeskie studiowanie / Polsko-české studování Studenci polscy i czescy mają okazję do integracji, ale i powiększania swoich kompetencji i umiejętności. Projekt pt. "Problematyka kompetencji profilaktyczny ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:30 E-bike jako nowoczesna turystyka / E-bike formou moderního turismu Jesenickie cyklotrasy „YESCYKLO” są świetnym przykładem na to, że można stworzyć dobrze działający system, który pozwala na korzystanie z rowerów elektrycznyc ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie nurkowanie / Polsko-české potápění W samym Opolu są 3 miejsca, w których miłośnicy nurkowania schodzą pod wodę. Tuż za granicą, w Czechach, są dwa spore akweny, w których mieszkańcy Opolszczyzn ... » więcej 2019-05-11, godz. 09:30 Miłośnicy filmów na 70 mm / Amatéři filmů na 70 mm Miłośnicy filmów klasycznych co roku mają okazję zobaczyć nawet kilkanaście ekranizacji, które mają jedną wspólną cechę, jaką jest 70-milimetrowa szerokość ta ... » więcej 2019-05-04, godz. 09:30 Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej / Lexikon Poláků v ČR a SR Przez ponad 30 lat pracowało nad nim ponad stu autorów, dziś skompletowali pięciotomowe dzieło poświęcone życiu i problemom Polaków żyjących na ziemiach czesk ... » więcej 2019-04-27, godz. 09:10 Nasi Sąsiedzi - Czesi / Naši sousedi - Češi Jak wygląda skauting za naszą południową granicą? Co łączy polskich i czeskich harcerzy? O tym na początku kwietnia mogli się przekonać uczniowie Zespołu Szkó ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »