Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-10-15, 11:25 Autor: Dorota Kłonowska

Przybywa regionalistów na polsko – czeskim pograniczu

[Fot.PTTK Nysa]
[Fot.PTTK Nysa]
Remigiusz Kamiński [Fot.Radio Opole]
Remigiusz Kamiński [Fot.Radio Opole]
- Cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi chce odkrywać historię pogranicza i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. A jest co odkrywać, tym bardziej, że pogranicze, to nie tylko wąski pasek wzdłuż granicy państwa. Po polskiej stronie sięga aż po Niemodlin – mówi Remigiusz Kamiński.
Remigiusz Kamiński jest znawcą fortyfikacji, badaczem historii, tłumaczem języka czeskiego, miłośnikiem rekonstrukcji historycznych i niemalże „domownikiem” w Czechach, bowiem każdego tygodnia odwiedza ten kraj, zarówno prywatnie, jak i służbowo. Właśnie wrócił z czeskich Beskidów, gdzie przebywał na zaproszenie swojego przyjaciela Jaroslawa Gabzdila, z którym wspólnie przygotowuje książki i inne opracowania zwłaszcza dotyczące historii rodu Praschma, który niegdyś był właścicielem Niemodlina i przyległym ziem.
- Czesi już wtedy byli narodem gospodarnym, świetnymi zarządcami. Powstał w tym czasie wzorcowy w kraju system melioracji, stawy rybne, które są tam do dziś, a hodowla owiec przynosiła krocie – mówi Remigiusz Kamiński.
Gość programu Pogranicze chwali też czeskie archiwa, które są skarbnicą wiedzy dla badaczy historii. Wspólnie ze Zlatohorską Gardą, której jest żołnierzem, przygotowuje się obecnie do wyjazdu na Korsykę, wyspę, na której urodził się Napoleon. Odbędzie się tam rocznicowy zjazd miłośników historii i wojsk rekonstrukcyjnych z całej Europy.
Remigiusz Kamiński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach p ... » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie ... » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko ... » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawi ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie ro ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, by ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji ... » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca z niepe ... » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największy ... » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik j ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »