Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-05-21, 10:19 Autor: Dorota Kłonowska

Powstał Nyski Klub Turysty. Wycieczki Szlakiem Złota i Niezwykłych Miejsc

[Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
[Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Krystyna Dubiel pokazuje dzieciom Nysę [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Krystyna Dubiel pokazuje dzieciom Nysę [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Taką „złotą” trasę zwiedzania pogranicza proponuje przewodnik sudecki Krystyna Dubiel. Opowiada też związaną z tym legendę.
- Dawno temu Pan Bóg obdzielał poszczególne regiony dobrami i na koniec zorientował się, że pozostało jeszcze pogranicze ze Zlatymi Horami i Złotym Stokiem. Ponieważ miał już puste kieszenie, polecił diabłowi, aby dał tamtejszym mieszkańcom złoto. Złośliwy czart złoto zmielił i rozsypał po pograniczu złoty pył. Tym sposobem tego cennego kruszcu trzeba teraz pieczołowicie szukać po pograniczu, jego wydobycie nie jest łatwe – opowiada Krystyna Dubiel.
Z gościem programu rozmawiamy też o nowych wydawnictwach, VI Regionalnym Seminarium Krajoznawczym, jakie organizuje Nysa (18 – 20.05), o wprowadzonych od maja „Piątkach z Zabytkami” i nowej inicjatywie – Klubie Turysty i Pasjonatów Nysy. Pierwszymi honorowymi gośćmi klubu będą dwie osoby uznane jako najbardziej zasłużone dla rozwoju turystyki na pograniczu - Kazimierz Staszków i Anatol Bukała. Spotkanie inauguracyjne zaplanowano 24 maja w Bastionie św. Jadwigi.
Krystyna Dubiel w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach p ... » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie ... » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko ... » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawi ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie ro ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, by ... » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji ... » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca z niepe ... » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największy ... » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik j ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »