Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-03-27, 08:42 Autor: Dorota Kłonowska

Wielkanocne Pogranicze. Anna Ludwa o kulinarnej współpracy i czeskich różach w Wójcicach

Biesiada Wielkanocna 2018 w Otmuchowie [Fot.UM Otmuchów]
Biesiada Wielkanocna 2018 w Otmuchowie [Fot.UM Otmuchów]
Anna Ludwa [Fot.Dorota Klonowska]
Anna Ludwa [Fot.Dorota Klonowska]
- Jeden z wielu naszych drogowskazów do miast partnerskich, jakie stoją na otmuchowskim Placu Partnerstwa, wskazuje Javornik. Umowa została podpisana jeszcze w 2006r, a rokrocznie to partnerstwo wzbogacamy, bo to nasz najbliższy sąsiad – mówi Anna Ludwa. Gość programu POGRANICZE, to radna RM w Otmuchowie, wiceprezes Koła Nowoczesnej Gospodyni i sołtys Wójcic, ale też pomysłodawczyni i organizatorka Opolskich Dni Madonn Kresowych.
- Moje „sołtysowanie” niedługo się skończy z racji przyłączenia Wójcic do Otmuchowa. Na razie na domu jest jeszcze tabliczka, ale moją nową funkcją będzie pełnomocnik burmistrza do spraw dzielnicy – wyjaśnia Anna Ludwa.
W polsko - czeskich kontaktach partnerskich niewiele to zmieni, bowiem otmuchowska gmina, jak i same Wójcice od lat są związane z Czechami – społecznie, kulturalnie i gospodarczo. Duża w tym zasługa kół gospodyń i wiejskich stowarzyszeń, realizujących przygraniczne projekty.
- Pamiątką jednego z nich, skierowanego do dzieci i młodzieży, którego beneficjentem był Dom Kultury, a w którym także i my partycypowaliśmy, są obecnie piękne, polsko – czeskie róże zasadzone w naszym wójcickim parku. Jednak szczególnym rozdziałem tej współpracy są kulinaria, a sprzyjają temu okresy przedświąteczne – mówi wiceprezes Koła Nowoczesnej Gospodyni. Wójcickie koło słynie m.in. z wielkanocnych, drożdżowych paschalików i gołąbków z kaszą i serem, a przepisy tamtejszych gospodyń zostały zamieszczone w książce kucharskiej wydanej przez nyskie starostwo „Smaki Pogranicza”. To właśnie potrawy i smaki, różnorodne w kulturowym tyglu, można było degustować podczas Wielkanocnej Biesiady (22.03) w otmuchowskim zamku.
Czesi tradycyjnie uczestniczą też w Lecie Kwiatów i otmuchowskich dożynkach, przywożąc z sobą słynne, czeskie miody, golonkę z chrzanem i knedliki.
Anna Ludwa w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach przez… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie rezydencje… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie rok… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca z niepełnosprawnymi… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »