Radio Opole » Audycje z powiatów
2017-11-23, 13:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co 10 dziecko urodzone na opolskiej ginekologii to wcześniak. W niedzielę odbędzie się Bal Wcześniaka

Co 10 dziecko urodzone w opolskim szpitalu ginekologicznym to wcześniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Co 10 dziecko urodzone w opolskim szpitalu ginekologicznym to wcześniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Anna Chirowska-Adamczyk
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak
Lidia Papciak
Bal dla małych i dużych już w niedzielę w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Po raz 6. imprezę integracyjną skierowaną do rodziców i dzieci - a dokładnie wcześniaków, które przyszły na świat w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu - organizuje właśnie ta placówka. Będzie okazja do integracji, ale i skorzystania z porad nie tylko lekarzy specjalistów ale i dietetyków.
Jak się okazuje, statystycznie co 10. dziecko, które przychodzi na świat w opolskim szpitalu położniczym, to wcześniak. Tym mianem lekarze określają maluchy, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Przyczyn nasilania się zjawiska można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Zdrowie matki, wady genetyczne czy nawet stresujący tryb życia rodziców - to zaledwie kilka przykładów.

- Wczesna diagnostyka jest bardzo cenna, nie tylko u dzieci przedwcześnie urodzonych. Właściwa diagnoza i opieka we wczesnym dzieciństwie wpływa na fizyczne, intelektualne i emocjonalne funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym - podkreśla Anna Chirowska-Adamczyk, z-ca ordynatora oddziału neonatologii w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

- Bal Wcześniaka to okazja by spotkać się z naszymi byłymi pacjentami, obserwować jak się rozwijają, jak cieszą się życiem. Dla rodziców to szansa na wymianę doświadczeń - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale patologii noworodka.

A przypomnijmy, że do końca przyszłego roku Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii razem z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie realizuje projekt bezpłatnych badań i i porad specjalistów - bez skierowania, bez wskazań lekarskich - dla rodzin dzieci do lat dwóch zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. W opolskiej placówce panie mogą również wykonać bezpłatnie badania prenatalne.
Lidia Papciak w rozmowie z Agnieszką Stefaniak
Anna Chirowska-Adamczyk w rozmowie z Agnieszką Stefaniak

Audycje z powiatów

2018-01-15, godz. 16:50 Strażacy - do pożaru, na scenę i z prezentami do szpitala Barbara Feluks i Roman Gawlik prowadzą w Grodzisku strażacki kabaret „Zgrani Fojermani” i grupę dziecięcą „Ogniste gwiazdeczki”. Gdy nie występują, jeżdżą do ... » więcej 2018-01-15, godz. 16:50 Co trzeci turysta w nyskim Bastionie św. Jadwigi to Czech Około 48 tys. turystów odwiedziło w 2017 roku punkt informacji turystycznej w nyskim Bastionie św. Jadwigi. Gros tych osób to Czesi, którzy jeszcze niedawno b ... » więcej 2018-01-15, godz. 16:49 Wody Polskie panaceum na gospodarowanie zasobami wodnymi w zbiornikach? Powtarzające się katastrofy ekologiczne w zbiorniku otmuchowskim stawiają pod znakiem zapytania skuteczność działań instytucji, które mają dbać o ekologię i c ... » więcej 2018-01-15, godz. 16:48 Ponad 200 „niebieskich kart” założonych w 2017 roku przez nyski OPS Ośrodek Pomocy Społecznej to nie tylko instytucja wspierająca finansowo osoby w trudnej sytuacji życiowej i oferująca pomoc socjalną osobom chorym i niepełnos ... » więcej 2018-01-15, godz. 16:47 Nysa na polsko – czeskim Forum Administracyjnym w Cieszynie Region nyski zostanie włączony do ogromnego transgranicznego projektu długodystansowej trasy rowerowej. Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu, tur ... » więcej 2018-01-12, godz. 15:08 Czy Kędzierzyn-Koźle to miasto ludzi ubogich? Na ostatniej sesji rady miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu jeden z radnych stwierdził, że jest to miasto ludzi ubogich. Czy faktycznie tak jest? Odpowiedzi na to ... » więcej 2018-01-12, godz. 15:08 Niezwykły kalendarz OSP Dębie Strażacy z Dębia stworzyli kalendarz na 2018 rok. Tym razem bohaterami nie są druhowie, ale druhny zasilające grupę strażaków. » więcej 2018-01-12, godz. 15:07 Dobrzeń Wielki miastem? Wójt nie wyklucza Dobrzeń Wielki miałby zmienić status ze wsi na miasto w ciągu trzech lat. Jak mówi wójt gminy Henryk Wróbel, na razie jest to pomysł, który musi zaakceptować ... » więcej 2018-01-12, godz. 15:07 Ponad 12 milionów na inwestycje w gminie Niemodlin Gmina Niemodlin uchwaliła tegoroczny budżet. Rekordowa suma zostanie w tym roku przeznaczona na inwestycje. Planowane jest też spłacanie zadłużenia - gmina ch ... » więcej 2018-01-12, godz. 15:06 Środowiskowy Hufiec Pracy w Namysłowie to ostatnia deska ratunku dla trudnej młodzieży Hufce Pracy zachęcają młodzież do czynnego spędzania wolnego czasu oraz wyciągają pomocną dłoń do tych, którzy jej potrzebują. O pracy w takim ośrodku opowied ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »