Radio Opole » Audycje z powiatów
2017-11-23, 13:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co 10 dziecko urodzone na opolskiej ginekologii to wcześniak. W niedzielę odbędzie się Bal Wcześniaka

Co 10 dziecko urodzone w opolskim szpitalu ginekologicznym to wcześniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Co 10 dziecko urodzone w opolskim szpitalu ginekologicznym to wcześniak [fot. Katarzyna Zawadzka]
Anna Chirowska-Adamczyk
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak
Lidia Papciak
Bal dla małych i dużych już w niedzielę w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Po raz 6. imprezę integracyjną skierowaną do rodziców i dzieci - a dokładnie wcześniaków, które przyszły na świat w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu - organizuje właśnie ta placówka. Będzie okazja do integracji, ale i skorzystania z porad nie tylko lekarzy specjalistów ale i dietetyków.
Jak się okazuje, statystycznie co 10. dziecko, które przychodzi na świat w opolskim szpitalu położniczym, to wcześniak. Tym mianem lekarze określają maluchy, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Przyczyn nasilania się zjawiska można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Zdrowie matki, wady genetyczne czy nawet stresujący tryb życia rodziców - to zaledwie kilka przykładów.

- Wczesna diagnostyka jest bardzo cenna, nie tylko u dzieci przedwcześnie urodzonych. Właściwa diagnoza i opieka we wczesnym dzieciństwie wpływa na fizyczne, intelektualne i emocjonalne funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym - podkreśla Anna Chirowska-Adamczyk, z-ca ordynatora oddziału neonatologii w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

- Bal Wcześniaka to okazja by spotkać się z naszymi byłymi pacjentami, obserwować jak się rozwijają, jak cieszą się życiem. Dla rodziców to szansa na wymianę doświadczeń - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale patologii noworodka.

A przypomnijmy, że do końca przyszłego roku Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii razem z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie realizuje projekt bezpłatnych badań i i porad specjalistów - bez skierowania, bez wskazań lekarskich - dla rodzin dzieci do lat dwóch zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. W opolskiej placówce panie mogą również wykonać bezpłatnie badania prenatalne.
Lidia Papciak w rozmowie z Agnieszką Stefaniak
Anna Chirowska-Adamczyk w rozmowie z Agnieszką Stefaniak

Audycje z powiatów

2018-03-16, godz. 08:48 Zmiany urbanistyczne Prudnika odbiegają od historycznych złożeń planistycznych. Nie zawsze sprzyja to miastu i komfort ... Planowanie przestrzenne w gminach pomija kryteria kulturowe, funkcjonalne i ekonomiczne. Zdaniem ekspertów narastający chaos urbanizacyjny powoduje negatywne ... » więcej 2018-03-15, godz. 08:45 Henryk Karkos od 25 lat pomaga wychodzić z uzależnienia alkoholowego. Współpracuje też z młodzieżą Henryk Karkos, pełnomocnik wójta gminy Radłów do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, mówi o skali problemu nadużycia napojów wyskokowych i momencie pr ... » więcej 2018-03-15, godz. 08:35 Ośrodek kultury w Radłowie ma ofertę dla różnych grup wiekowych Renata Gnot, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radłowie, mówi o dotychczasowej działalności ośrodka w 2018 roku, o stałej formie zajęć, głównie dla dzieci, ... » więcej 2018-03-14, godz. 23:48 Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznaw ... » więcej 2018-03-14, godz. 23:31 Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turysty ... » więcej 2018-03-14, godz. 23:30 Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zag ... » więcej 2018-03-14, godz. 23:29 Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, ... » więcej 2018-03-14, godz. 18:55 Krew za bilet na mecz Zaksy i wejściówkę do spa Oddaj krew, a dostaniesz bilet na mecz Zaksy Kędzierzyn-Koźle - tak swoją akcję reklamują członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi Kropelka z Kędzierzyna-Koźla ... » więcej 2018-03-13, godz. 08:29 Gogolińskie jednostki OSP szkolą się pod okiem strażaków zawodowych Rozmowa z Tadeuszem Byrskim i Lucjanem Lubaszką dotyczy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Gogolin. » więcej 2018-03-13, godz. 08:19 Morsy na Koksie zorganizowały wiele imprez, ale jeszcze nie kończą sezonu zimnych kąpieli Katarzyna Gniot i Piotr Orian, przedstawiciele grupy Morsy na Koksie, podsumowują dotychczasowy sezon, choć zimnych kąpieli jeszcze nie kończą. Rozmowa dotycz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »