Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-12-22, 16:20 Autor: Dorota Kłonowska

Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach

Marcin Husak [Fot.Świat Gór]
Marcin Husak [Fot.Świat Gór]
Marcin Husak [Fot.Dorota Kłonowska]
Marcin Husak [Fot.Dorota Kłonowska]
Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel.
Zamiast barszczu z uszkami i ćwikły, na czeskim stole goszczą zupa rybna albo czosnkowa i drobne, maślane ciasteczka. Z Marcinem Husakiem rozmawiamy nie tylko o potrawach, świątecznych jarmarkach i choinkach, ale głównie o tradycji i historii pogranicza, które niegdyś stanowiło jedność. Gość audycji Pogranicze dzieli się też wrażeniami z pobytu w Gliwicach, gdzie została otwarta bezprecedensowa wystawa w skali Polski, objęta honorowym patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser- Dudy. Jej tytuł, to „Żydzi na Górnym Śląsku”, a wernisaż miał miejsce w Domu Pamięci Żydom Górnośląskim. Znajdują się na niej również historie mieszkańców z rejonów Nysy, Paczkowa i Otmuchowa.
Pytamy także o plany zarówno prudnickiego muzeum na 2019r, jak i naszego gościa, który pracuje nad kolejnymi opracowaniami historycznymi.
Marcin Husak w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »