Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-19, 12:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą

mikrofon © (fot. sxc.hu)
mikrofon © (fot. sxc.hu)
Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt "Śląskie portamento - śpiew, współbrzmienie i tradycja", w którym mieszkańcy Głubczyc i czeskiej Stonawy wymienią się muzycznymi doświadczeniami, a także będą wspólnie uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych na terenie gmin.
- Myślę, że takie spotkania mogą nas wiele nauczyć - mówi Paweł Maleńczyk z urzędu miasta w Głubczycach, pomysłodawca projektu.

- Mimo tego, że mieszkamy tak blisko siebie, to mamy zupełnie inne tradycje. U Czechów jest tradycja gromadzenia się, wspólnego śpiewu, takiego biesiadnego. Ma on zupełnie inny charakter niż u nas. To jest poznanie innej kultury, tak bliskiej, a tak odległej.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone między innymi warsztaty zespołów kameralnych i chóralnych, wspólne festiwale, a także polsko-czeskie dni, na których zaprezentują się artyści z obu krajów. Projekt zakłada również wymianę doświadczeń na poziomie organizacyjnym.

- U nas te wydarzenia kulturalne wyglądają trochę inaczej, niż u naszych południowych sąsiadów - dodaje Maleńczyk.

- My praktycznie robimy to samo, aczkolwiek w inny sposób. Może zabrzmi to banalnie, ale Czesi lubią organizację imprez u nas. Bo w Polsce imprezy mają zawsze jakąś gwiazdę i ludzi u nas to przyciąga. Natomiast u Czechów wystarczy zorganizować wspólną, biesiadną imprezę.

Projekt potrwa dwa lata i będzie kosztował ponad 210 tysięcy euro. Jest finansowany w ramach unijnego programu Interreg.
Paweł Maleńczyk
Paweł Maleńczyk

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »