Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-05, 15:45 Autor: Dorota Kłonowska

Legenda o chciwym furmanie i prawdziwa historia o domu czeskiego grabarza

Kazimierz Staszków [Fot.Archiwum prywatne K.Staszkowa]
Kazimierz Staszków [Fot.Archiwum prywatne K.Staszkowa]
Wszystkich Świętych, to święto skłaniające do refleksji, chociaż inaczej obchodzone przez Czechów i Polaków. Z regionalistą Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o świątecznych zwyczajach, szukamy śladów Polaków i odwiedzamy czeskie bagna, z którymi wiąże się legenda o chciwym woźnicy. Będzie też niesamowita historia o tym, jak polska rodzina kupiła w Czechach dom, w którym znalazła … urny z prochami zmarłych.
Kazimierz Staszków, to regionalista, fotografik i podróżnik, który wraz z małżonką niestandardowo zwiedza zarówno Czechy, jak i inne kraje Europy, bowiem obowiązkowo odwiedza …cmentarze. W taki sposób natrafił na groby wielu Polaków rozsianych po świecie, szuka także polskich pamiątek. Czeskie cmentarze nie przypominają polskich, powszechne są tam również kremacje.
- Przekonała się o tym córka moich znajomych, która kupiła dom w Czechach. Jakież było jej zdziwienie, gdy obok, w zagraconym budynku gospodarczym, znalazła kilkanaście urn z przymocowanymi tabliczkami z nazwiskami zmarłych. Okazało się, że w tym domu wcześniej mieszkał właściciel zakładu pogrzebowego, a urny zawierały prochy głównie osób samotnych, których nie miał kto pochować. Mimo zawiadomienia urzędów, Czesi się tym za bardzo nie przejęli – ku zaskoczeniu Polki – mówi Kazimierz Staszków.
Regionalista opowiada również legendę z pogranicza, kiedy to schodząc z góry Serak można natknąć się na bagna i skałę przypominającą woźnicę siedzącego na furmance ciągniętej przez konia. Są i inne, które Kazimierz Staszków chce wydać jako ciąg dalszy książki „Legendy i mity pogranicza nysko - jesenickiego”.
Kazimierz Staszków w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-11-11, godz. 06:35, Audycje z powiatów Radosław Roszkowski o historii i dniu dzisiejszym „Pradziada”. Euroregion po 20 latach wciąż jednoczy i wspiera przygraniczne gminy - Powoli sami stajemy się „pradziadkami”, nie chce się wierzyć, że działamy już 20 lat - mówi Radosław Roszkowski, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich EUROREGION PRADZIAD, który wspomina początki funkcjonowania… » więcej 2017-11-03, godz. 19:13, Audycje z powiatów Przyjaźnią się ludzie, a nie instytucje. Joanna Kanin o partnerstwie bibliotek z Nysy, Szumperka i Jesenika. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie już od ponad 20 lat ma czeskiego partnera - bliźniaczą placówkę w czeskim Szumperku, a także łączy ją umowa partnerska z biblioteką w Jeseniku. Zdaniem Joanny Kanin - szefowej nyskiej… » więcej 2017-11-03, godz. 16:49, Audycje z powiatów O językowych lapsusach, leczeniu reumatyzmu w Jeseniku i pięknie Pragi. Opowiada Anna Pilawska Naszym przewodnikiem w paśmie RADIA OPOLE2 - POGRANICZE jest Anna Pilawska. Kilka lat temu ukończyła slawistykę w nyskiej PWSZ, będąc jednocześnie najstarszą studentką na roku. Dojrzały wiek nie przeszkadza pani Annie w realizacji… » więcej 2017-10-29, godz. 14:43, Audycje z powiatów Marcin Nowak zaprasza na Pradziada. Koło PTTK Tryton, czyli turystyka z pasją Czechy - to najczęstszy kierunek wypraw pieszych, rowerowych i autokarowych turystów zrzeszonych w nyskim kole PTTK Tryton. Chociaż działa niespełna 2 lata, ma już ponad 200 uczestników. I jeszcze więcej przyjaciół w Czechach. » więcej 2017-10-29, godz. 13:51, Audycje z powiatów Henryk Szylar zaprasza do „Leśnego Baru” i na „Koniec Świata” w Czechach Nie należy do żadnej organizacji, ani turystycznego stowarzyszenia, lubi jeździć rowerem po Czechach prywatnie - sam, lub z grupą przyjaciół. Pozwala to odkrywać mało znane, a ciekawe zakątki polsko- czeskiego pogranicza - mówi… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »