Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-06-02, 19:35 Autor: Dorota Kłonowska

Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu

Polsko-czeskie ćwiczenia [Fot.WOPR Nysa]
Polsko-czeskie ćwiczenia [Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
Jarosław Białochławek [Fot.Dorota Kłonowska]
Jarosław Białochławek [Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko – czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce – mówi Jarosław Białochławek, prezes WOPR, zarazem szef policyjnego ogniwa służby wodnej nad Jeziorem Nyskim.
Ćwiczenia z udziałem polskich i czeskich służb ratowniczych, oraz policjantów, odbywały się zarówno na jeziorze, jak i rzece Nysie Kłodzkiej..
- Gościliśmy czeskich ratowników i policjantów, na czele z najwyższymi władzami tamtejszej policji. Byli zachwyceni, bo u nich szkoleń z takimi atrakcjami się nie przeprowadza. Było mnóstwo konkurencji, także z udziałem nurków i naszej „specjalności”, czyli ratowaniem ludzi z zatopionego samochodu. Byli u nas nie po raz pierwszy na takim szkoleniu i przyznali, że mieli problem na komendzie, bo każdy chciał do nas jechać - mówi Jarosław Białochławek.
Z prezesem nyskiego WOPR rozmawiamy także o ostatnich wypadkach nietrzeźwych turystów na Jeziorze Nyskim, których musieli ratować woprowcy i o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
Jarosław Białochławek, który jest także policjantem, opowiada o roli policyjnego, sezonowego ogniwa służby wodnej nad Jeziorem Nyskim. Rozmawiamy również o działalności Wojewódzkiego Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego, z którego korzystają także Czesi. To jedyne na Opolszczyźnie i jedno z kilku w kraju centrum szkoleniowe, jakie działa przy nyskim WOPR.
Sezon wodny na pograniczu oficjalnie został rozpoczęty 30 maja. Codziennie, przy słonecznej pogodzie, z plaży i wodnych kąpieli korzysta kilka tysięcy osób.
Jarosław Białochławek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »