Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-06-02, 19:35 Autor: Dorota Kłonowska

Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu

Polsko-czeskie ćwiczenia [Fot.WOPR Nysa]
Polsko-czeskie ćwiczenia [Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
Jarosław Białochławek [Fot.Dorota Kłonowska]
Jarosław Białochławek [Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
[Fot.WOPR Nysa]
Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko – czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce – mówi Jarosław Białochławek, prezes WOPR, zarazem szef policyjnego ogniwa służby wodnej nad Jeziorem Nyskim.
Ćwiczenia z udziałem polskich i czeskich służb ratowniczych, oraz policjantów, odbywały się zarówno na jeziorze, jak i rzece Nysie Kłodzkiej..
- Gościliśmy czeskich ratowników i policjantów, na czele z najwyższymi władzami tamtejszej policji. Byli zachwyceni, bo u nich szkoleń z takimi atrakcjami się nie przeprowadza. Było mnóstwo konkurencji, także z udziałem nurków i naszej „specjalności”, czyli ratowaniem ludzi z zatopionego samochodu. Byli u nas nie po raz pierwszy na takim szkoleniu i przyznali, że mieli problem na komendzie, bo każdy chciał do nas jechać - mówi Jarosław Białochławek.
Z prezesem nyskiego WOPR rozmawiamy także o ostatnich wypadkach nietrzeźwych turystów na Jeziorze Nyskim, których musieli ratować woprowcy i o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
Jarosław Białochławek, który jest także policjantem, opowiada o roli policyjnego, sezonowego ogniwa służby wodnej nad Jeziorem Nyskim. Rozmawiamy również o działalności Wojewódzkiego Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego, z którego korzystają także Czesi. To jedyne na Opolszczyźnie i jedno z kilku w kraju centrum szkoleniowe, jakie działa przy nyskim WOPR.
Sezon wodny na pograniczu oficjalnie został rozpoczęty 30 maja. Codziennie, przy słonecznej pogodzie, z plaży i wodnych kąpieli korzysta kilka tysięcy osób.
Jarosław Białochławek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »