Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-07, 17:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA]

Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję do naszej rozgłośni zgłosił się pan Bogdan, który jest osobą niepełnosprawną.
O komfort jazdy miejskimi autobusami zapytaliśmy też innych pasażerów.

- Po prostu jazda jest nieraz tak niebezpieczna. Chcę żyć. Już raz nogę uszkodziłem - mówi pan Bogdan. - Tak się wydaje czasem, że kierowca jedzie pierwszy raz, a niektórzy to szaleją. To przeważnie ci młodzi. Myślą, że on jest na rajdzie. Zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Niedawno byłam świadkiem, jak niestety kierowca musiał mocno zahamować. To też trochę była wina innego kierowcy, który wymusił tę sytuację. A poza tym zauważam, że po mieście niestety bardziej autobusy szarpią. Jeżdżą bardzo agresywnie, bardzo dynamicznie. Bardzo lubię szybką jazdę i jestem zadowolona. Podziwiam ich. Raczej bezpiecznie. Ja nie miałam takich przypadków, żeby się coś działo - mówią inni pasażerowie.

Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza odpowiada, że kierowcy MZK w Opolu mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie, duże umiejętności i setki godzin wyjeżdżonych na ulicach miasta.

- Natomiast jazda w ruchu drogowym, szczególnie w ruchu miejskim, to jest rzecz, która jest bardzo dynamiczna. I zdarza się tak, że kierowca musi gwałtownie zahamować czy wykonać bardziej gwałtowny manewr, chcąc uniknąć np. stłuczki i zderzenia, czy hamując przed przejściem dla pieszych. Gdy ktoś próbuje gwałtownie na to przejście wejść. Również w sytuacjach, w których ktoś wymusza pierwszeństwo, wyjeżdża przed rozpędzony autobus, nawet przy prędkości 30-40 km na godzinę, to droga hamowania takiego autobusu jest duża, więc tutaj liczy się każda sekunda. Kierowcy są uczulani na to, żeby ograniczać takie sytuacje do minimum.

Jednocześnie rzecznik opolskiego ratusza zwraca uwagę, że sygnały od mieszkańców nie są bagatelizowane. Każdy może opisać konkretną sytuację pisząc na adres mzk@mzkopole.pl.

- To jest taka skrzynka, w której wszelka komunikacja między mieszkańcami, kierowcami i zarządem jest prowadzona - dodaje Adam Leszczyński.
Pasażerowie
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-09-23, godz. 15:54, Sport i turystyka Opolscy ciężarowcy z medalami na mistrzostwach świata weteranów Złoty i srebrny medal przywieźli do domu zawodnicy UKS MOS Opole z mistrzostw świata masters w podnoszeniu ciężarów. Na zawodach w fińskim Rovaniemi na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Rosoł, a na drugiej pozycji rywalizację… » więcej 2024-09-23, godz. 14:39, Wiadomości z regionu Gminy już otrzymują pieniądze na zasiłki dla powodzian Blisko 50 mln złotych - tyle pieniędzy zostało już wypłaconych opolskim gminom, które ucierpiały w powodzi. Są to pieniądze na zasiłki doraźne, które przypomnijmy wynoszą 8 tys. z pomocy społecznej i 2 tys. zasiłku powodzio… » więcej 2024-09-23, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Prace przy moście tymczasowym w Głuchołazach trwają. "To nasz priorytet" - Powstanie nowej, tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską to nasz priorytet - mówi Radiu Opole z-ca dyrektora ds. inwestycji GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz. » więcej 2024-09-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze Caritasu kursują z darami dla powodzian Grunt to pomagać mądrze i pytać o potrzeby - mówili dziś (23.09) wolontariusze pracujący w magazynie Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-23, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Internetowo i bez rejonizacji. Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim Opola Można oddawać głosy w budżecie obywatelskim Opola na rok 2025. Opolanie mogą wybierać spośród 68 projektów, wśród których 19 ma charakter ogólnomiejski, a 49 dotyczy konkretnych dzielnic. » więcej
60616263646566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »