Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-07, 17:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA]

Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Autobus miejski MZK fot. MZK w Opolu
Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję do naszej rozgłośni zgłosił się pan Bogdan, który jest osobą niepełnosprawną.
O komfort jazdy miejskimi autobusami zapytaliśmy też innych pasażerów.

- Po prostu jazda jest nieraz tak niebezpieczna. Chcę żyć. Już raz nogę uszkodziłem - mówi pan Bogdan. - Tak się wydaje czasem, że kierowca jedzie pierwszy raz, a niektórzy to szaleją. To przeważnie ci młodzi. Myślą, że on jest na rajdzie. Zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Niedawno byłam świadkiem, jak niestety kierowca musiał mocno zahamować. To też trochę była wina innego kierowcy, który wymusił tę sytuację. A poza tym zauważam, że po mieście niestety bardziej autobusy szarpią. Jeżdżą bardzo agresywnie, bardzo dynamicznie. Bardzo lubię szybką jazdę i jestem zadowolona. Podziwiam ich. Raczej bezpiecznie. Ja nie miałam takich przypadków, żeby się coś działo - mówią inni pasażerowie.

Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza odpowiada, że kierowcy MZK w Opolu mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie, duże umiejętności i setki godzin wyjeżdżonych na ulicach miasta.

- Natomiast jazda w ruchu drogowym, szczególnie w ruchu miejskim, to jest rzecz, która jest bardzo dynamiczna. I zdarza się tak, że kierowca musi gwałtownie zahamować czy wykonać bardziej gwałtowny manewr, chcąc uniknąć np. stłuczki i zderzenia, czy hamując przed przejściem dla pieszych. Gdy ktoś próbuje gwałtownie na to przejście wejść. Również w sytuacjach, w których ktoś wymusza pierwszeństwo, wyjeżdża przed rozpędzony autobus, nawet przy prędkości 30-40 km na godzinę, to droga hamowania takiego autobusu jest duża, więc tutaj liczy się każda sekunda. Kierowcy są uczulani na to, żeby ograniczać takie sytuacje do minimum.

Jednocześnie rzecznik opolskiego ratusza zwraca uwagę, że sygnały od mieszkańców nie są bagatelizowane. Każdy może opisać konkretną sytuację pisząc na adres mzk@mzkopole.pl.

- To jest taka skrzynka, w której wszelka komunikacja między mieszkańcami, kierowcami i zarządem jest prowadzona - dodaje Adam Leszczyński.
Pasażerowie
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-11-01, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole: rusza nowa linia numer 30. Dojedziemy nią m.in. do ulicy Krapkowickiej Rusza nowa linia autobusowa w stolicy regionu. Linia numer 30 wystartuje w poniedziałek (4.11). Połączy dworzec Opole Wschodnie z centrum przesiadkowym Opole Południe. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na przykład z ulicy Oleskiej… » więcej 2024-11-01, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Jak długo będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzu w Opolu-Półwsi? Tylko dzisiaj (01.11) czy przez cały weekend? Nie ma pewności, jak długo potrwa zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarza w Opolu-Półwsi wobec długiego weekendu z dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2024-11-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny. » więcej 2024-11-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Przez 120 lat służył lokalnej społeczności. Warto odwiedzić zabytkowy cmentarz w Opolu Kraków ma Cmentarz Rakowicki, Warszawa ma Powązki, a Opolanie mogą odwiedzać zabytkowy cmentarz przy ul. Wrocławskiej. To tam przy głównej alei odnajdziemy np. groby dziadków Ewy Demarczyk. Z zachowanych do dziś nielicznych przedwojennych… » więcej 2024-11-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu "Korzystajmy ze zniczy z drugiej ręki". Kolejna zniczodzielnia pojawiła się na opolskim cmentarzu Coraz więcej osób korzysta ze zniczodzielni, czyli regału, na którym można pozostawić zniszcz, pod warunkiem, że nie jest on zużyty. Niemal na każdej opolskiej nekropolii takie miejsce można spotkać. Ostatnio zniczodzielnia pojawiła… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »