Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-14, 16:38 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Jest coraz niebezpiecznej". W opolskich lasach obowiązuje II stopień zagrożenia pożarowego

Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Usychający las sosnowy - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. archiwum Nadleśnictwa Strzelce Opolskie]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
Pożar traw [fot. gmina Polska Cerekiew]
W opolskich lasach panuje wysokie zagrożenie pożarowe. Utrzymująca się wysoka temperatura i brak opadów deszczu przyczyniły się do obniżenia poziomu wilgotności ściółki. Obecnie na terenie Opola wynosi ona 13 procent. Leśnicy oraz strażacy apelują, aby przy chodzeniu po lesie zachować ostrożność.
- Od 14 dni wilgotność ściółki utrzymuje się na tym poziomie poniżej 20 procent, w związku z tym mamy drugi stopień zagrożenia przeciwpożarowego. Niewiele brakuje, a za chwilę będziemy mieć najwyższy - mówi Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole.

- Latają samoloty, jest to śmigłowiec gaśniczy oraz płatowiec Dromader. Las obserwowany jest też z góry. Na dostrzegalniach pożarowych siedzą obserwatorzy, którzy od świtu do zmierzchu cały czas obserwują, czy opolskie lasy się nie palą. Lasy są w dobrych rękach, system przeciwpożarowy też jest dobrze skonstruowany działa on świetnie.

- Na razie jest spokojnie, nie mieliśmy żadnego zdarzenia, ale to nie oznacza, że wchodząc do lasu nie należy zachowywać ostrożności - dodaje kapitan  Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

- Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie posługiwać się ogniem otwartym w lesie, rozniecać ognia w nieoznaczonych miejscach, a pojawiające się zarzewie ognia, pożar należy natychmiast zgłosić pod numer 112 lub 998. Należy też zwrócić uwagę na znaki, które są przed lasami, ponieważ długotrwale występujące, wysokie temperatury mogą spowodować dalsze obniżanie wilgotności ściółki, a co za tym będzie szło, będą wprowadzana zakazy korzystania z lasu.

Dodajmy, że w pobliskim województwie dolnośląskim oraz śląskim zagrożenie pożarowe jest duże.
Jacek Boczar
kapitan Łukasz Nowak

Zobacz także

2024-05-29, godz. 12:53, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Legendy polskiego rocka powróciły do Opola [ZDJĘCIA] Od rana w opolskim amfiteatrze słychać rockowe brzmienia. To za sprawą zespołów, które dziś (29.05) mają próby dźwiękowo-kamerowe, a w sobotę (01.06) wystąpią przed publicznością. W koncercie 'Superjedynek' zobaczymy 12 wykonawców… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00, Patronaty - polecamy VI Marsz Równości w Opolu już w sobotę „Moja Era” to hasło przewodnie VI Marszu Równości, który w najbliższą sobotę (01.06) przejdzie ulicami Opola. Start o godz. 13:00 spod Teatru im. Jana Kochanowskiego. Organizatorzy zapraszają przed teatr już od godz. 11:00, kiedy… » więcej 2024-05-29, godz. 10:15, Wiadomości z regionu 61. KFPP: Pół wieku na scenie. Michał Bajor uczci 50. rocznicę debiutu w Opolu [ZDJĘCIA] 'Twoje serce do życia wystarczy' - tym koncertem Michał Bajor uczci 50. rocznicę debiutu na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Gośćmi specjalnymi piątkowego koncertu będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Kayah i Andrzej… » więcej 2024-05-29, godz. 10:10, Wiadomości z regionu Wnioski do Budżetu Obywatelskiego Opola złożone. Głosowanie jesienią 116 projektów wpłynęło do opolskiego ratusza w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola. Urząd miasta przeznaczył na ten cel w tym roku 7 milionów 300 tysięcy złotych. » więcej 2024-05-29, godz. 07:46, Wiadomości z regionu 61. KFPP: czy festiwalowi artyści boją się deszczu? [ZDJĘCIA] Jak artyści występujący w amfiteatrze w Opolu radzą sobie z deszczem? To sprawdzaliśmy podczas wieczornych prób do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. » więcej
153154155156157158159
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »