Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-14, 14:18 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Po cichu się cieszymy". Nie będzie składowiska popiołów przy Wschodniej w Opolu [INTERWENCJA]

Teren, gdzie miało powstać ma składowisko [fot. Agnieszka Stefaniak]
Teren, gdzie miało powstać ma składowisko [fot. Agnieszka Stefaniak]
Protesty mieszkańców przyniosły skutek. Inwestor wycofał się z planów uruchomienia przy Wschodniej 25 w Opolu składowiska popiołów i żużli. Plany prywatnej firmy, która jest właścicielem działki, zakładały organizację na placu miejsca składowania. Zgodnie z zapowiedziami odpady z elektrowni miały być przechowywane w zamkniętych autocysternach lub samochodowych naczepach w ilości maksymalnej 40 sztuk na dobę. Temat protestów mieszkańców relacjonowaliśmy w paśmie interwencyjnym Radia Opole.
Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z informacji o wycofaniu się inwestora z planów, ale jednocześnie obawiają się, że temat może powrócić.

- Po cichu się cieszymy, natomiast czy to się okaże sukcesem, to tak naprawdę zobaczymy po wyborach. Przypominam, że gdybyśmy gdzieś tam przypadkowo się o tym nie dowiedzieli, to tak naprawdę byłyby już fakt dokonany. Mamy obecnie ograniczone zaufanie do władzy w tej sprawie. - To, że firma się wycofała z tego złożonego wniosku nie zamyka sprawy na dzień dzisiejszy. W każdej chwili może wrócić do tematu, a więc trzeba być czujnym.

Mieszkańcy dodają, że jedynym sposobem, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego i wprowadzenie do niego takiego zapisu, który mówiłby jasno, że takie inwestycje nie mogą tam powstać.

Monika Czech-Tańczuk, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w opolskim ratuszu, zaznacza, że na inwestora nałożony został obowiązek sporządzenia raportu środowiskowego. Jednak nie dostarczył go, bo wycofał się.

- W przypadku procedury i postępowania z raportem miałby miejsce udział społeczny. Inwestor po tych informacjach doszedł do wniosku, że wycofuje wniosek. W związku z tym będziemy umarzać postępowanie. Taka procedura uzyskania decyzji środowiskowej z postępowaniem, oceną oddziaływania i z udziałem społeczeństwa, to minimum 6 miesięcy.

Dodajmy, że mieszkańcy obawiali się między innymi wzrostu zapylenia i hałasu, z ciężarówek, których dziennie na Wschodnią 25 miało docierać nawet 40.
Mieszkańcy
Monika Czech-Tańczuk

Zobacz także

2024-09-18, godz. 07:55, Wiadomości z regionu Druga ofiara powodzi w regionie Kolejna ofiara powodzi. Policjanci znaleźli ciało w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-09-18, godz. 05:36, Wiadomości z regionu DK39 w Brzegu jest przejezdna. Wciąż utrudnienia na kilku odcinkach dróg krajowych [AKTUALIZACJA] Wiele wskazuje, że sytuacja na moście w Brzegu jest opanowana. Internauci a także samorząd miasta na oficjalnym portalu informuje, że droga 39 jest przejezdna. Na krajówkach przebiegających przez region utrzymuje się sytuacja z wtorku… » więcej 2024-09-17, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsy umacniają wał. "Wszystkie ręce na pokład" Licznie zebrana grupa mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy umacnia i podnosi wał przy przepompowni na rzece Mała Panew. » więcej 2024-09-17, godz. 19:12, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy. » więcej 2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »