Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 13:25 Autor: Bogusław Kalisz

Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach

Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Debata w Radiu Opole na temat spalarni odpadów w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dzisiaj (11.09) na debacie zorganizowanej przez Radio Opole. Spalarnia ma być częścią planowanego przez miasto Centrum Zielonej Transformacji, w skład którego wejdzie jeszcze hermetyczna kompostownia oraz instalacja do opadów wielkogabarytowych i budowlanych.
- To będzie proces, który będzie podlegał najwyższym standardom. Ta instalacja będzie musiała być bezpieczna dla środowiska - mówi dr inż. Krzysztof Haziak, autor raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko dla Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Są standardy, które są narzucone przez Unię Europejską, przez odpowiednie dyrektywy. Proces opracowywania tych dyrektyw trwa wiele lat - podkreśla.

- Mamy kompetencje, aby krytykować to zadanie inwestycyjne. To są rzeczy niepotrzebne, które w Opolu bierzemy sobie na barki - mówi Małgorzata Sulikowska z komitetu "Stop spalarni w Opolu".

- Nie wszystkie szkodliwe substancje, które wydobywają się z instalacji są badane. Takie instalacje, wiemy, na całym świecie, że dwa lata pierwsze to są rozruchy i awarie - podkreśla.

- To będzie elektrociepłownia, a nie spalarnia śmieci - dodaje Adrian Sulikowski, przeciwnik inwestycji.

- My w Groszowicach będziemy ogrzewać ZWM (osiedle Armii Krajowej), inne wielkie osiedla. Jakby to było zamieniane na prąd, tak jak to jest możliwe, to tej dotacji byśmy nie otrzymali - ocenia.

- My sobie w Polsce tragicznie nie radzimy, jeśli chodzi o utylizację odpadów. To dostawca odpadów, czyli paliwa alternatywnego, płaci cementowniom za ich spalanie - mówi Patryk Stasiak prezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- To jest paradoksalna sytuacja, bo my nazywamy te odpady paliwem alternatywnym. Opole jest jednym z miast w Polsce, my jesteśmy tylko elementem całej układanki - dodaje.

Centrum Zielonej Transformacji ma być gotowe z końcem 2026 roku. Jego koszt to ponad 100 mln złotych.

Dodajmy, że debatę na temat budowy w Opolu spalarni odpadów komunalnych prowadzą redaktorzy Radia Opole Agnieszka Stefaniak i Ireneusz Prochera.
Krzysztof Haziak
Małgorzata Sulikowska
Adrian Sulikowski
Patryk Stasiak

Zobacz także

2024-11-06, godz. 12:16, Kultura i rozrywka O zbiorze opowiadań pt. "Idzie tu wielki chłopak" usłyszymy w MBP w Opolu Grzegorz Bogdał będzie w środę (6.11) gościem 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Pisarz w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowie o zbiorze opowiadań pt. 'Idzie tu wielki chłopak'. Otrzymał za niego Nagrodę Literacką Gdynia… » więcej 2024-11-06, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nielegalna plantacja konopi i ponad kilogram narkotyków. 46-latek w rękach opolskiej policji Policjanci z Opola zlikwidowali nielegalną plantację konopi. Oprócz krzewów, kryminalni zabezpieczyli także ponad kilogram gotowych narkotyków. » więcej 2024-11-06, godz. 09:17, Patronaty - polecamy Przyjdź na wyjątkowy koncert w Stegu Arenie i wesprzyj poszkodowanych w powodzi! 11 listopada w Stegu Arenie odbędzie się koncert 'Opole dla Powodzian'. Całkowity dochód z wydarzenia zasili fundusz pomocy osobom poszkodowanym w wyniku powodzi. Koncert uświetnią artyści, którzy wystąpią nieodpłatnie. Warto przyjść… » więcej 2024-11-05, godz. 12:44, Wiadomości z regionu Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Opolska policja podsumowuje akcję "Znicz" Jedna ofiara śmiertelna, dwie osoby ranne i pięć zabranych praw jazdy - opolska policja podsumowała świąteczny weekend (31.10 - 04.11) na drogach. » więcej 2024-11-05, godz. 11:31, Wiadomości z regionu Pamięć zbiorowa tematem konferencji. Debata nad wspólną historią Polski, Czech i Niemiec Czy na historię można spoglądać w sposób subiektywny? Jak kształtuje się historyczna pamięć zbiorowa? M.in. na te pytania będą starali się odpowiedzieć eksperci biorący udział w dwudniowej konferencji naukowej „Colloquium… » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »