Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-22, 07:25 Autor: Dorota Kłonowska

Inwestycyjny rok w nyskim Zespole Placówek Specjalnych

Jacek Tyczka [Fot.Dorota Kłonowska]
Jacek Tyczka [Fot.Dorota Kłonowska]
Zespół Placówek Specjalnych w Nysie jest największym na Opolszczyźnie kompleksem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Skupia prawie 300 wychowanków i zatrudnia 180 nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zamiast odgórnych programów nauczania są tam prowadzone zajęcia indywidualne, dostosowane do możliwości i potrzeb każdego ucznia.
Zespół Placówek Specjalnych obejmuje trzy szkoły – przy ulicy Grodkowskiej, gdzie uczęszczają dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie, a także Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii (przy ul. Aleje WP), które zajmują się młodzieżą niedostosowaną społecznie i z trudnych środowisk.

Szkoła przy ul. Grodkowskiej zajmuje były trzypiętrowy koszarowiec. Podczas minionych wakacji starostwo wyremontowało parter budynku, natomiast w tym roku, w lipcu i sierpniu, taki kompleksowy remont odbędzie się na pierwszym piętrze.

- Jest nam trochę za ciasno w tym obiekcie, a głównie brakuje sali gimnastycznej i sal do rehabilitacji. Nasza jednostka prowadząca, czyli nyskie starostwo, zapowiada jednak inwestycje rzędu kilkunastu mln zł, które rozwiążą ten problem. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa Centrum Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Seniorów, które łącznikiem zostanie zespolone ze szkołą. Będzie tam basen, sala gimnastyczna i sale do rehabilitacji – mówi dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych Jacek Tyczka, który pracuje w tej szkole 28 lat, w tym 18 na stanowisku dyrektora.

Zdaniem dyrektora, niektórzy rodzice wyrządzają krzywdę swoim niepełnosprawnym dzieciom wysyłając je do szkoły podstawowej, gdzie nie nadążają z nauką, odstają od swoich rówieśników i przez to czują się źle z grupie.

- Nie dotyczy to lekkiej niepełnosprawności, bo wówczas jest to uzasadnione. Natomiast w przypadku poważniejszych schorzeń to właśnie nasza szkoła zatrudnia specjalistów zapewniających takim dzieciom indywidualną naukę i opiekę. Potem rodzice szczerze przyznają, że byli w błędzie i bali się przypięcia „łatki”, że dziecko chodzi do szkoły specjalnej – mówi Tyczka.
Jacek Tyczka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »