Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-22, 07:23 Autor: Dorota Kłonowska

Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia

Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Fot. Daniel Podobiński
Fot. Daniel Podobiński
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie dziedzictwa narodowego i ochrona przyrody. Przykładem „Błękitna Mila”, „Derkacz”, czy też budowa lapidarium na cmentarzu w Wierzbiu. Ostatnio wydał monografię Wierzbia. Materiały do niej zbierał przez 22 lata.
Mimo młodego wieku Daniel Podobiński jest autorem kilku opracowań a także książek o historii tej miejscowości, m.in. odkrywającej historię tamtejszego lotniska. W grudniu 2017 rokuwydał monografię „U źródeł. Historia wsi Wierzbie”, która liczy 300 stron i jest ilustrowana setkami fotografii.

– „Publikacja budzi szacunek ogromem mrówczej pracy. Takim dokonaniem może się pochwalić niewiele śląskich wsi, mimo, iż mikrohistoria ma tu tradycje już ponad trzystuletnie” – recenzuje książkę dr hab. Bogusław Czechowicz z Uniwersytetu Opolskiego.

Materiały do tej książki Daniel Podobiński zbierał przez 22 lata. To setki rozmów z mieszkańcami Wierzbia, poszukiwania zdjęć, dokumentów, nawiązywanie kontaktów poprzez Facebook z byłymi mieszkańcami tej miejscowości, rozsianymi po różnych kontynentach, którzy teraz szukają swoich korzeni. Znalazł je w Wierzbiu jeden z mieszkańców Dallas, którego praprababka wyemigrowała do USA na początku minionego stulecia. Z kolei pod podłogą jednego z domów, tzw. budynku wycugowego, został odnaleziony po pożarze kufel do piwa z 1912 roku z wypisanymi nazwiskami rezerwistów ze statku „Pommern” z 6 Kompanii Marynarki Wojennej Cesarstwa Niemieckiego. Jak się okazało, jeden z nich mieszkał w Wierzbiu. Są też legendy, jak i prawdziwe historie nie do końca wyjaśnione, a przykładem może być budowa kościoła w Wierzbiu.

- Ten projekt dotyczący Wierzbia włączyłem nawet do programu „National Geographic”, gdzie poprzez badania DNA można dotrzeć do źródeł, do swoich korzeni i dowiedzieć się, z jakich regionów świata pochodzą nasi przodkowie. Z mojego DNA wynika, że tysiące lat temu protoplaści mojego rodu zamieszkiwali Himalaje. Mam zatem coś z neandertalczyka – śmieje się Podobiński.

Nasz gość planuje też napisanie kolejnej książki o historii Wierzbia.

- Na pewno będzie o folwarku i o powstaniu kościoła. Historia uczy, że nie ma „społeczności osiadłej”. Zawsze chcemy poznawać coś nowego, podróżujemy, ale wciąż nas ciągnie do domu. I będzie też mniej faktów, a więcej o ludziach, o losach mieszkańców – mówi Podobiński.
Daniel Podobiński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-12-29, godz. 10:11, Audycje z powiatów Rok 2017 rekordowy pod względem wyjazdów nyskich strażaków do zdarzeń O zimowych zagrożeniach, czujnikach czadu, nieszczelnych kominach i paleniu byle czym, ale także o nowym sprzęcie i nowych wyzwaniach rozmawialiśmy z mł. brygadierem Pawłem Gotkowskim, zastępcą komendanta powiatowego nyskiej PSP, zarazem… » więcej 2017-12-19, godz. 10:54, Audycje z powiatów Rekordowy rok w polsko – czeskim ruchu turystycznym Zdaniem dr. Pawła Szymkowicza z Głuchołaz - historyka, regionalisty, ale także przewodnika - nigdy jeszcze nie zanotowano takiego natężenia ruchu turystycznego, jak w 2017 roku. Wycieczki zorganizowane, grupy prywatnych turystów, rekreacja… » więcej 2017-12-19, godz. 10:53, Audycje z powiatów „Wspólne projekty piszemy nawet nocami” - Eva Czechova z Krnova i Joanna Korzeniowska z Prudnika - To ogromna satysfakcja i nieważne, że nieraz zarywamy noce, aby zdążyć na czas. Bo wygląda to tak, że musimy je pisać wspólnie, każdy szczegół po polskiej i czeskiej stronie ma się zgadzać, nie może być różnic. Oczywiście… » więcej 2017-12-19, godz. 10:52, Audycje z powiatów Stacja smogowa, ule, kino i upiory w piwnicy – nie brakuje atrakcji w nyskim „Rolniku” - Już mamy stację meteorologiczną, będziemy mieć smogową. Tylko w tym miesiącu zorganizowaliśmy 14 różnych imprez i wydarzeń, nie tylko rozrywkowych. Bolączką są natomiast puste ławki na wywiadówkach i zwolnienia lekarskie… » więcej 2017-12-15, godz. 17:44, Audycje z powiatów „Hala Nysa - czas na emocje”. Adam Zelent o hali i „Harataniu w gałę” 23 mln zł kosztowała nowa hala sportowo-widowiskowa w Nysie przy ul. Sudeckiej, przy 10-milionowym wsparciu rządowym. 29 grudnia obiekt zostanie otwarty tzw. wielkim meczem otwarcia z udziałem gwiazd sportu. » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »