Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-23, 17:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Utworzenie ZAZ da możliwość zarobkowania niepełnosprawnym z powiatu prudnickiego

Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych powstanie w prudnickim obiekcie zakonu bonifratrów. Inicjatywę wspiera starostwo. Przychylny jest samorząd województwa, który dysponuje pieniędzmi na ten cel. W budynku zakonu od niedawna funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej.
- Mamy 50 podopiecznych o różnym stopniu niepełnosprawności – mówi Anna Szewczyk, kierownik WTZ w Prudniku. – Naszym celem jest rehabilitacja społeczno-zawodowa. Mamy 10 pracowni, w tym jedyną w Polsce pracownię opiekuńczo-pielęgnacyjną. Po dwóch latach funkcjonowania mamy kolejkę oczekujących na przyjęcie do WTZ. Widzimy, jak ich uczestnicy się zrehabilitowali zawodowo. Mają potencjał, aby przejść do następnego etapu.

Tym etapem będzie ZAZ – mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Uczestnicy WTZ będą mieli szansę uzyskać pracę w ZAZ, czyli otrzymywać dochód i być zatrudnionymi na zasadach Kodeksu pracy. Na utworzenie takiego stanowiska pracy, dla jednego pracownika, można otrzymać z budżetu państwa 16 tys. zł.

Z wnioskiem o utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Prudniku wystąpi konwent bonifratrów. Zatrudnionych ma być 25 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Obecnie na Opolszczyźnie funkcjonuje pięć takich zakładów. Do 90 procent kosztów ich działalności pokrywa państwo i samorząd lokalny. Resztę muszą wypracować.
Anna Szewczyk
Jolanta Barska

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43, Kultura i rozrywka „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »