Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-24, 21:00 Autor: Anna Kurc

Dotacje dla Zakładów Aktywności Zawodowej. "To duże wsparcie dla naszych placówek"

Podpisanie umów z przedstawicielami zakładów aktywności zawodowej [fot. Anna Kurc]
Podpisanie umów z przedstawicielami zakładów aktywności zawodowej [fot. Anna Kurc]
Podpisanie umów z przedstawicielami zakładów aktywności zawodowej [fot. Anna Kurc]
Podpisanie umów z przedstawicielami zakładów aktywności zawodowej [fot. Anna Kurc]
Ponad milion złotych dofinansowania dla Zakładów Aktywności Zawodowej na Opolszczyźnie. Zarząd Województwa Opolskiego podpisał dziś (24.04) umowy z pięcioma placówkami, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.
- Zawarte umowy są gwarancją działalności pięciu funkcjonujących w województwie opolskim Zakładów Aktywności Zawodowej, w których pracują 324 osoby. Możemy w pełni sfinansować koszty pracy tych osób. Pracują one mniejszą ilość godzin, ale pracują na bardzo wysokim poziomie. Zakłady Aktywności Zawodowej muszą również zapewnić rehabilitację. Osoby, które pracują w tych zakładach mogą się usamodzielnić - informuje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Zakłady Aktywności Zawodowej to najwyższy poziom opieki nad osobami z niepełnosprawnością. Zaczynamy w przedszkolach, szkołach z oddziałami integracyjnymi, później mamy środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej. Potem przychodzi taki moment, kiedy te osoby powinny znaleźć się w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Celem najważniejszym jest to, żebyśmy doprowadzili do sytuacji, kiedy te osoby znajdą się na otwartym rynku pracy - uważa Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Dotacja to ogromne wsparcie dla naszych placówek, które prowadzą zarówno rehabilitację, jak i przyuczają do zawodu osoby z niepełnosprawnościami - mówią dyrektorzy tych ośrodków.

- Pieniądze są przeznaczane na funkcjonowanie naszego zakładu, w którym zatrudniamy 58 osób z niepełnosprawnościami. Nasz zakład funkcjonuje na pograniczu województwa opolskiego, gdzie z zatrudnieniem jest ciężko. Gdyby nie było naszej placówki, te osoby byłyby bezrobotne - twierdzi Dariusz Kaśków, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Lewicach.

- Wsparcie przeznaczamy na doposażenie zakładu, zaopatrzenie w potrzebne materiały. Pozwala nam to na taką stabilizację finansową. Obecnie zatrudniamy 56 osób z niepełnosprawnością. Cztery lata temu, kiedy powstawał nasz zakład było to 20 osób - dodaje Małgorzata Kwiring-Pondel, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku.

Umowy opiewają na ponad 1,3 miliona złotych. Dotację otrzymały Zakłady Aktywności Zawodowej funkcjonujące w: Opolu, Lewicach, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu oraz Nysie.
Zuzanna Donath-Kasiura
Andrzej Buła
Dariusz Kaśków
Małgorzata Kwiring-Pondel

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 20:30 "Ten deficyt jest bardzo duży”. Środowiskowe Domy Samopomocy są niedofinansowane „Piknik majowy” zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Impreza miała charakter integracyjny. Zgromadziła też niepełnosprawnych umysłowo… » więcej 2024-05-23, godz. 20:00 Trzeci sektor w wiejskich miejscowościach działa prężnie 23 dotacje dla organizacji pozarządowych z terenów wiejskich wręczył marszałek Andrzej Buła w ramach dwóch konkursów. To 'Opolska Pszczoła Miodna' i 'Opolska… » więcej 2024-05-23, godz. 19:00 Mieszkańcy Chmielowic apelują o dodatkowe przejście dla pieszych. MZD w Opolu odpowiada [INTERWENCJA] - Prace na ulicy Centralnej nie są planowane - tak do sprawy powstania przejścia dla pieszych w Opolu - Chmielowicach odnosi się Miejski Zarząd Dróg. Jest… » więcej 2024-05-23, godz. 18:00 Nowa, malownicza trasa dla rowerzystów w gminie Ujazd. Rusza inwestycja 1,4 mln złotych będzie kosztowała nowa trasa pieszo-rowerowa pomiędzy Strefą Aktywności Gospodarczej w Ujeździe a gminą Strzelce Opolskie. Szlak połączy… » więcej 2024-05-23, godz. 17:45 Zabójstwo dzieci w Czarnowąsach. Do sądu trafił akt oskarżenia Akt oskarżenia wobec Krystyny Sz. trafił do Sądu Okręgowego w Opolu. » więcej 2024-05-23, godz. 17:00 Komisje w Radzie Miasta Opole obsadzone. "To efekt porozumienia ponad podziałami" Siedem komisji w Radzie Miasta Opola zostało obsadzonych. Podczas drugiej sesji jednogłośnie ustalono ich skład. » więcej 2024-05-23, godz. 16:30 Tropy, odgłosy, mapy i drzewa. Dzieci rywalizowały w Małym Drużynowym Turnieju Terenowym 12 zespołów rywalizowało w trzeciej edycji 'Małego Drużynowego Turnieju Terenowego' z gmin leżących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. » więcej 2024-05-23, godz. 16:14 Czołowe zderzenie aut przed Sidziną na DK46. Dwie osoby ranne Droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy zablokowana po wypadku, do którego doszło między Sidziną a Pakosławicami. » więcej 2024-05-23, godz. 15:03 Przebudowa DK40. Uszkodzenie wodociągu w Głuchołazach Problemy z wodą w części Głuchołaz. Magistrat informuje, że doszło do uszkodzenia sieci wodociągowej w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Leczenie endometriozy. Specjaliści z całego świata przyjechali do Opolskiego Centrum Onkologii Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było. Opolskie Centrum Onkologii zorganizowało międzynarodową konferencję ENDOFORUM Poland. Opolscy lekarze wspólnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »