Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2022-09-15, godz. 14:35, Gospodarka Droga wojewódzka 454 między Krzywą Górą a Pokojem ma być wyremontowana w 60 dni Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wyremontuje kolejny odcinek drogi 454 między Krzywą Górą a Pokojem w powiecie namysłowskim. To kontynuacja kompleksowej przebudowy drogi Opole - Namysłów. I choć będą to tylko dwa kilometry nowej… » więcej 2022-08-16, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał pieniądze strażakom ochotnikom 48 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z czterech powiatów: nyskiego, brzeskiego, namysłowskiego i kluczborskiego otrzymało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Pieniądze pochodzą… » więcej 2022-08-15, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Namysłów: nowoczesny obiekt sportowy głównym zainteresowaniem wandali Oddany do użytku pod koniec kwietnia nowoczesny obiekt lekkoatletyczny w Namysłowie stał się ulubionym miejscem sportowców i… wandali. Graffiti, uszkodzone ławki oraz wszechobecne butelki po alkoholu, to tylko wierzchołek góry lodowej… » więcej 2022-04-27, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Po alkoholu, bez prawa jazdy i z narkotykami w kieszeni 23-latek jechał "tylko" po śruby do pobliskiego sklepu To miał być krótki wyjazd do pobliskiego sklepu. Zatrzymany za przekroczenie prędkości 23-latek nie spodziewał się, jak poważnymi konsekwencjami zakończy się policyjna kontrola w Domaszowicach w powiecie namysłowskim. Mężczyzna… » więcej 2022-01-09, godz. 09:14, Wiadomości z regionu Dachowanie auta osobowego w Niwkach w powiecie namysłowskim. Są utrudnienia Jedna osoba została poszkodowana po dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Niwki w powiecie namysłowskim. Ruch na drodze powiatowej odbywa się naprzemiennie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »