Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-02-05, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Byli nietrzeźwi i opiekowali się kilkuletnią córką. W mieszkaniu dodatkowo policjanci znaleźli narkotyki Do zdarzenia doszło kilka dni temu na terenie gminy Namysłów. Funkcjonariusze zostali wezwani do awantury domowej. Na miejscu okazało się, że rodzice rzeczywiście byli ze sobą skonfliktowani, ale byli także pod wpływem alkoholu… » więcej 2018-02-05, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Uwiązali psa na metrowym łańcuchu. Pomogła interwencja dzielnicowego Funkcjonariusze z Namysłowa odebrali sygnał o możliwej nieprawidłowej opiece nad zwierzęciem. Anonimowa informacja pojawiła się na Krajowej Mapie Zagrożeń i miała dotyczyć jednej z posesji na terenie gminy Wilków. Dzielnicowy… » więcej 2018-02-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Bezpieczniej w powiecie namysłowskim. Policjanci podsumowali ostatni rok swojej pracy Mniej wypadków śmiertelnych na drogach, a także większa wykrywalność kryminalnych - to najważniejsze elementy podsumowania pracy w 2017 roku namysłowskich mundurowych. Zdecydowanie spadła liczba zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym na… » więcej 2018-01-30, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Namysłowski Ośrodek Kultury ma nowego dyrektora Krzysztof Balawender pokieruje największą samorządową placówką kulturalną w powiecie namysłowskim. Zastąpił on na tym stanowisku Marcina Piekarka. Plany nowego dyrektora NOK-u są ambitne. Jeszcze w tym roku chce poszerzyć ofertę… » więcej 2018-01-29, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Były ulotki, są plakaty. Mieszkańcy Namysłowa o długu gminy dowiadują się w niecodzienny sposób O sprawie informowaliśmy niecałe dwa tygodnie temu. Ktoś na terenie gminy kolportuje materiały informujące o planowanym wysokim zadłużeniu Namysłowa. Wcześniej na ulicach pojawiły się ulotki, teraz na tablicach informacyjnych wiszą… » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »