Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych…
2017-07-24, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. MS)

Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną

Stefan Gorgoń [Źródło: http://opole800.pl/slawni_opolanie/stefan-gorgon-bohaterski-harcerz/]
Stefan Gorgoń [Źródło: http://opole800.pl/slawni_opolanie/stefan-gorgon-bohaterski-harcerz/]
W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną.

Spośród powstańców warszawskich, których miałem zaszczyt osobiście poznać najwięcej opowiedział mi zmarły przed 10 laty harcmistrz Stefan Gorgoń z Batalionu Zośka. Gdy po latach represji za konspirację poakowską wyszedł z więzienia we Wronkach trafił do Opola, gdzie do emerytury pracował w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Na początku lat 80 powrócił do harcerstwa i zaangażował się w IV Opolski Szczep im. Szarych Szeregów. Był czynnym instruktorem i wiele razy opowiadał nam dorastającym harcerzom o swoich wojennych przeżyciach. Opowiadał także o tym jak w ostatnich dniach lipca 1944 roku on i jego koledzy widząc przetaczające się przez Warszawę tysiące brudnych, obdartych i zniechęconych niemieckich żołnierzy, nie mogli się doczekać rozkazu przystąpienia do walki. Uważali wówczas, że Niemcy już przegrali wojnę i chcieli mieć swój udział w zwycięstwie. W końcu ten rozkaz padł, a batalion Zośka znalazł się w ogniu walki na warszawskiej Woli.
Stefan Gorgoń przeszedł cały szlak bojowy batalionu Zośka. Od Woli poprzez Stare Miasto, aż po Czerniaków. Pod koniec września, z przestrzeloną nogą, przepłynął Wisłę i dostał się na Pragę. Po wyzwoleniu Warszawy wraz z paroma ocalałymi żołnierzami „Zośki” własnoręcznie przeprowadzali ekshumacje poległych kolegów i przewożąc ich zwłoki na Powązki, zbudowali tam kwaterę Batalionu Zośka.

Był żołnierzem antykomunistycznej konspiracji jako członek grupy Jana Rodowicza-Anody. Po apelu pułkownika Jana Mazurkiewicza „Radosława” występując pod fałszywym nazwiskiem Stefan Drużbicki ujawnił się przed Komisją Likwidacyjną byłej Armii Krajowej. Wkrótce rozpoczął studia na Wydziale Nawigacyjnym szczecińskiej Szkoły Morskiej. 10 stycznia 1949 r. pod zarzutem nielegalnego posiadania broni został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i osadzony w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Wyrok dożywotniego więzienia skracały mu kolejne amnestie, ostatecznie wyszedł na wolność w marcu 1954 roku. Hm Stefan Gorgoń zmarł 7 stycznia 1997 roku w Opolu.

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »