Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty…
2017-08-04, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. MS)

Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK

Franciszek Rataj [Źródło: http://artus.torun.pl/7862/]
Franciszek Rataj [Źródło: http://artus.torun.pl/7862/]
Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym – dziś o Franciszku Rataju.

Bojowe szlaki urodzonego w wielkopolskim Łagowie Franciszka Rataja spina opolska klamra: W roku 1921 jako kapitan wojska polskiego dowodził walczącym w rejonie Góry Świętej Anny 8 Pszczyńskim Pułkiem Piechoty zwanym od jego nazwiska Pułkiem Rataja. 23 lata później, po kapitulacji powstania warszawskiego trafił do obozu jenieckiego Lamsdorf w Łambinowicach.

Gdy w roku 1921 27-letni Franciszek Rataj obejmował dowództwo powstańczego pułku na Śląsku miał już za sobą służbę w pruskiej armii podczas I wojny światowej, walki powstania wielkopolskiego, walki pod Lwowem i Stryjem z Ukraińcami oraz całą kampanię roku 1920. Za bohaterstwo okazane w bitwie warszawskiej niemal na polu bitwy – w Dęblinie – Józef Piłsudski udekorował Rataja krzyżem Srebrnym orderu Virtuti Militari. Po pokonaniu bolszewików zgłosił się ochotniczo do udziału w konspiracyjnej ochronie plebiscytu na Śląsku. Podczas III powstania śląskiego dowodząc 8 pułkiem pszczyńskim przyjął na siebie główny impet niemieckiej ofensywy w rejonie góry świętej Anny.
Całe dwudziestolecie międzywojenne spędził w armii jako oficer zawodowy. Po kampanii wrześniowej działał w konspiracji formując na Mazowszu w ramach Armii Krajowej tzw. Korpus Zachodni czyli konspiracyjną jednostkę złożoną z Polaków wysiedlonych do Generalnej Guberni z terenów wcielonych do III Rzeszy.

Na rozkaz generała Grota-Roweckiego miał objąć komendę nad okręgiem AK działającym w tzw. właściwych Niemczech z siedzibą w Berlinie, jednak jego choroba pokrzyżowała te plany. Od lipca 1944 roku pełnił funkcję komendanta okręgu warszawskiego Narodowej Organizacji Wojskowej, na której czele wziął udział w Powstaniu Warszawskim w ramach zgrupowania Radosław. Walczył u boku słynnych batalionów harcerskich Zośka i Parasol na cmentarzach Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Tam objął dowództwo 15 Pułku Piechoty AK Wilków, na którego czele po kapitulacji powstania trafił do niemieckiej niewoli.

Po zakończeniu wojny zamieszkał w Poznaniu. Franciszek Rataj zmarł 30 września 1958 roku.
Godzina W - Odcinek 10 (04.08.17)

Zobacz także

2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »