Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mie…
2017-07-31, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg [oprac. Paula Hołubowicz]

Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława”

[fot. Dorota Kłonowska]
[fot. Dorota Kłonowska]
Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia czyli 1037 kobiet żołnierzy przywieziono do Stalagu Lamsdorf w Łambinowicach. Była wśród nich pisarka, poetka i tłumaczka plutonowa-podchorąży Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława”.

Józefa Radzymińska ps. Mieczysława urodziła się 1 czerwca 1921 w Lesznowoli. Studiowała w Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Akademii Nauk Politycznych, a podczas okupacji na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Do konspiracji wstąpiła już w roku 1939, co przypłaciła w roku 1941 aresztowaniem i półrocznym pobytem na Pawiaku. Na szczęście nie zdołano jej nic udowodnić. W latach 1943-1944 zaangażowała się w pracę redakcyjną podziemnych czasopism "Kuźnia" i "Dźwigary". Po wybuchu powstania warszawskiego przydzielono ją do batalionu "Iwo", gdzie pełniła funkcję łączniczki. Po upadku powstania początkowo przebywała w stalagu Lamsdorf VIIIB w Łambinowicach, a potem przewieziono ją do kobiecego obozu w Oberlangen. Po wyzwoleniu do roku 1962 przebywała na emigracji, we Włoszech, Argentynie i w Wielkiej Brytanii gdzie była m.in. współzałożycielką Stowarzyszenia Literatów i Dziennikarzy Polskich. Po powrocie do Polski zaangażowała się w działalność Związku Literatów Polskich.

Jako poetka debiutowała jeszcze przed wybuchem wojny. Jej wiersze publikowano w "Nowej Wsi". Wśród najbardziej znanych jej utworów były tomiki wierszy pt. "Popiół i płomień" i "Dzika perła". Napisała też kilka powieści, były to „Spojrzenie na brzeg”, „Druga ziemia”, „Nad nami noc”, „Dziewczęta za drutami”, „Rzecz najważniejsza”, „Przymierze z miastem” oraz „Magnificat, czyli Hymn życia”.

Józefa Radzymińska zmarła 3 września 2002 roku w Warszawie. Pochowano ją na cmentarzu brudnowskim.

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »