Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie lit…
2017-07-26, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Paula Hołubowicz)

Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury

Miron Białoszewski (pierwszy od lewej) [Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Bia%C5%82oszewski#/media/File:Miron_Bia%C5%82oszewski_Stanis%C5%82aw_Swen_Czachrowski_1942.jpg]
Miron Białoszewski (pierwszy od lewej) [Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Bia%C5%82oszewski#/media/File:Miron_Bia%C5%82oszewski_Stanis%C5%82aw_Swen_Czachrowski_1942.jpg]
Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych przez dwa miesiące ukrywać się w piwnicy schronił się także Miron Białoszewski.

Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku w Warszawie, maturę zdał konspiracyjnie w ramach tajnych kompletów i wkrótce rozpoczął studia polonistyczne na konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim. Równocześnie ze swoim kolegą Stanisławem Swenem Czachorowskim prowadził w latach 1942-44 tajny Teatr Swena.
Jak sam napisał w swoim pamiętniku powstanie w większości przesiedział w piwnicy przy ojcu, choć należał do jednego z powstańczych oddziałów. Mimo braku zaangażowania w walki koledzy z oddziału pozwolili Mironowi i jego ojcu wyjść po kapitulacji w szeregach powstańców. I tu pojawia się ich opolski epizod. Jako jeńcy trafili do stalagu w Łambinowicach. Tu wyznaczono ich do pracy przy odbudowie uszkodzonej podczas bombardowania gazowni w Opolu. Korzystając z życzliwości pracujących razem z nimi Ślązaków uciekli z niewoli i wykorzystując zamęt na śląskich drogach wywołany przez uchodźców, zawędrowali pieszo do Częstochowy, gdzie w styczniu 1945 roku doczekali nadejścia wojsk sowieckich.

Do Warszawy wrócili już w lutym 1945 roku i tam Miron podjął pracę jako urzędnik na poczcie. Wkrótce został dziennikarzem w „Kurierze Codziennym”, a potem w „Wieczorze Warszawy” i w „Świecie Młodych”. Współpracował też z czasopismami dla dzieci. W tym okresie napisał sporo wierszy i piosenek dla dzieci.
W 1955 roku był jednym ze współzałożycieli tzw. „Teatru na Tarczyńskiej”, gdzie wystawiano m.in. jego utwory i gdzie sam także grywał. Za jego prawdziwy debiut literacki uważa się publikację w „Życiu Literackim” w roku 1955, gdzie jego wiersze zaprezentowano obok utworów debiutującego także Zbigniewa Herberta. W roku 1956 wydano jego pierwszy tomik wierszy, później było ich więcej, jednak największy rozgłos przyniosły mu opublikowane w latach 70-tych powieści „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, „Donosy rzeczywistości”, „Szumy, zlepy, ciągi” i „Zawał”.

Był jednym z prekursorów jawności homoseksualizmu, za co w roku 1953 wyrzucono go z redakcji „Świata Młodych”. Nie ukrywał, że jego życiowym partnerem był malarz Leszek Soliński.

Miron Białoszewski zmarł na zawał serca 17 czerwca 1983 r. w Warszawie.

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »