Radio Opole » Kresowianie-Opolanie

Odcinki

2017-10-16, 09:26

Relacja z poetycko-muzycznego wieczoru wspomnień o postaciach Głogówka

Jan Cybis [fot. archiwum Muzeum Śląska Opolskiego]
Jan Cybis [fot. archiwum Muzeum Śląska Opolskiego]
W ramach XXVIII Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Muzeum Regionalnym w Głogówku odbyło się spotkanie promujące wybitnych mieszkańców tej gminy: Jana Cybisa, wybitnego polskiego malarza, Rafała Urbana, poetę i obieżyświata, Tomasza Cybera, społecznika i witrażystę, którego prace zdobią kościoły w Polsce i za granicą. Spotkanie uświetnił swoimi piosenkami głogówecki bard Stanisław Młynarski. Spotkanie prowadził Janusz Ireneusz Wójcik, pomysłodawca tego poetyckiego przedsięwzięcia. W audycji relacja z tego wydarzenia.więcej »
2017-10-09, 10:38

Niezwykłe życie Jadwigi Leszczyńskiej, założycielki MBP w Opolu

Zdjęcie z posta użytkownika Centrum Historii Zajezdnia ‎
Zdjęcie z posta użytkownika Centrum Historii Zajezdnia ‎
W audycji prezentujemy postać Jadwigi Leszczyńskiej - osoby zasłużonej dla Opola i Opolszczyzny, organizatorki polskiej szkoły w powojennym Pokoju, założycielki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nietuzinkowej postaci, mającej ogromne zasługi w krzewieniu polskiej oświaty na kresach: Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.więcej »
2017-10-03, 11:48

O patriotycznym wymiarze dożynek mniejszości polskiej na Litwie

Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Mariusz Majeran]
Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Mariusz Majeran]
Gościem audycji jest Janusz Ireneusz Wójcik, z którym rozmawiamy o patriotycznym wymiarze dożynek w Solecznikach na Litwie i o budowie w tym mieście kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Będzie też o jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz o zbliżającym się 28. Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.więcej »
2017-09-25, 17:33

Z wizytą na dożynkach w Solecznikach

Dożynki [fot. Dorota Kłonowska]
Dożynki [fot. Dorota Kłonowska]
W Solecznikach na Wileńszczyźnie w połowie września odbyły się dożynki rejonowe, które są największą imprezą kulturalną organizowaną przez tamtejszy samorząd rządzony przez mniejszość polską. Warto przypomnieć, że tamten rejon zamieszkuje ponad 80% Polaków. W tym roku wśród licznie przybyłych z Polski gości dożynkowych największą grupę stanowili mieszkańcy Opolszczyzny. W audycji relacja z tego wydarzenia.więcej »
2017-09-04, 16:06

O niezwykłej historii bliźniaczek, które odnalazły się po 50 latach

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji spotkanie z Lucyną Ludą, opolanką mieszkająca w Niemczech, animatorką akcji charytatywnych oraz siostrą pallotynką Consolatą Majewską, która twierdzi, że każde spotkanie człowieka z człowiekiem jest niezwykle ważne. Jej działalność na rzecz osób poszkodowanych, skrzywdzonych i opuszczonych jest imponująca, zaś jej biografia i fakt, że po 50 latach spotkała swoją siostrę-bliźniaczkę dowodzi, że cuda się zdarzają.więcej »
2017-08-28, 11:25

O VI Dniach Madonn Kresowych

Kresowa biesiada w Wójcicach [fot. Dorota Kłonowska]
Kresowa biesiada w Wójcicach [fot. Dorota Kłonowska]
Biesiada kresowa [fot. Dorota Kłonowska]
Biesiada kresowa [fot. Dorota Kłonowska]
W Wójcicach w gminie Otmuchów odbyły się 20 sierpnia VI Dni Madonn Kresowych, które są znakomitą okazją do spotkań środowisk kresowych z całego województwa. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Odbudowy Kościoła w Łopatynie, którą wspiera także Rada Sołecka Wójcic na czele z sołtysem wsi Anną Ludwą. W audycji rozmowa z organizatorami oraz uczestnikami tego przedsięwzięcia promującego kulturę kresową.więcej »
2017-08-07, 16:01

O pewnych odwiedzinach grupy rodaków z kilku krajów

1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Jeszcze nie przebrzmiały w Opolu echa I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki, a Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oddział w Opolu gości kolejną grupę rodaków z kilku krajów. Tym razem są to uczestnicy Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego. O tym więcej w audycji.więcej »
2017-07-31, 11:31

O akcji "Mogiłę pradziadka ocalić od zapomnienia"

© (fot. Szymon Krawczyk)
© (fot. Szymon Krawczyk)
W audycji "Kresowianie - Opolanie " o akcji "Mogiłę pradziadka ocalić od zapomnienia" opowiadać będzie Andrzej Czubiński, który jako członek ekipy telewizyjnej realizował na Ukrainie film o tym przedsięwzięciu. W audycji także rozmowa z wicemarszałek Senatu Marią Koc o przyszłorocznym festiwalu polonijnym w Opolu.

Gośćmi programu będą także Marzena i Jacek Mielcarkowie, jurorzy tegorocznej edycji Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki, którzy opowiedzą swoje wrażenia ze spotkania z artystami polonijnymi, uczestnikami lipcowego festiwalu.więcej »
2017-07-24, 10:40

Podsumowanie I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Podsumowanie I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Podsumowanie I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
W I Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zorganizowanym z inicjatywy Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", który odbył się w dniach 12-15 lipca br. wzięło udział 22 wykonawców z 9-ciu krajów Europy i Kanady.

W dzisiejszej audycji "Kresowianie, Opolanie" podsumowujemy to artystyczne przedsięwzięcie wspólnie z Januszem Ireneuszem Wójcikiem.więcej »
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »