Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć
Radio Opole » Żołnierze Niezłomni. Honor i pamięć » Żołnierze Niezłomni - felietony Bolesława Be… » Generał Leopold Okulicki pseudonim Niedźwiadek
2017-02-20, 11:03 Autor: Justyna Krzyżanowska

Generał Leopold Okulicki pseudonim Niedźwiadek

Gen. Leopold Okulicki pseud. Niedźwiadek w 1944 roku [fot. wikipedia]
Gen. Leopold Okulicki pseud. Niedźwiadek w 1944 roku [fot. wikipedia]
Gdy w styczniu 1945 roku ruszyła wielka sowiecka operacja wiślańsko-odrzańska, wiadomo było, że dni III Rzeszy są policzone. Dla polskich patriotów coraz bardziej było jasne, że komuniści władzę w Polsce objęli na dłuższy czas.

W obliczu błyskawicznych sukcesów sowieckich we wspomnianej operacji wiślańsko-odrzańskiej, dowódca Armii Krajowej generał Leopold Okulicki pseudonim Niedźwiadek wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. Napisał w nim m.in.: „Walki z sowietami nie chcemy prowadzić, ale nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim. Obecne zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny. Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem słusznej Sprawy, triumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem".
Żołnierze Niezłomni - felieton Bolesława Bezega (emisja 20.02.2017)
I dalej: „Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą.”

Generał Niedźwiadek uważał, że do walki z władzą ludową należy wykorzystać wszystkie legalne formy działalności, że należy wchodzić do istniejących partii lub tworzyć nowe. Wszystko się zmieniło, gdy ujawniający się dawni AK-owcy już wkrótce zaczęli trafiać do aresztów i obozów internowania. Okazało się, że aby zostać oskarżonym o wrogość wobec nowego ustroju Polski, nie trzeba było zrobić kompletnie nic. Aresztowanie najczęściej poprzedzał komunikat: „mamy dowody na to, że nie zaprzestałeś konspiracyjnej działalności”. To wystarczyło, by w majestacie prawa zabić człowieka.

Zobacz także

2017-03-03, godz. 08:00 Zdobywca Byczyny Na zakończenie naszego cyklu o niezłomnych żołnierzach antykomunistycznej partyzantki człowiek niemal całkowicie zapomniany podobnie jak i jego najgłośniejsza… » więcej 2017-03-02, godz. 08:00 Pochowany na Wrocławskiej Wydawało by się, że krwawe rozprawy z antykomunistycznym podziemiem przeszły do historii wraz z nastaniem odwilży roku 1956. Tymczasem jeszcze przez wiele… » więcej 2017-03-01, godz. 08:00 Konspiracyjne Wojsko Polskie Powstałe pod koniec lata 1945 roku na gruzach partyzantki poakowskiej Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość było największą organizacją zbrojnego oporu przeciwko… » więcej 2017-02-28, godz. 13:30 Franciszek Olszówka „Otto” Jednym z najbardziej znanych na pograniczu śląsko-wielkopolskim dowódców antykomunistycznej partyzantki był polski dezerter z Wehrmachtu o pseudonimie „Otto”. Franciszek… » więcej 2017-02-27, godz. 08:00 Kurier II Korpusu 9 sierpnia 1952 roku o 3 nad ranem w więzieniu przy ul. Sądowej w Opolu wykonano wyrok na Edwardzie Cieśli pseudonim Zabawa. Odnalezienie jego grobu zajęło… » więcej 2017-02-24, godz. 08:00 Łączniczka Orlika Dziś kilka słów o osobie, która jeszcze żyje wśród nas i ciągle znajduje siły by zadbać o pamięć o ludziach ze swojego środowiska, spotyka się z… » więcej 2017-02-23, godz. 08:00 Grupa Olimpia Wczoraj opowiadałem o działającej w Koźlu grupie WiN założonej już po przyjeździe na tzw. Ziemie Odzyskane. Dziś kilka słów o oddziale, który niemal… » więcej 2017-02-22, godz. 09:00 WiN w Koźlu Dość dużo informacji zachowało się po dwóch opolskich oddziałach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość działających w powiecie Kozielskim. W mieście… » więcej 2017-02-21, godz. 10:27 Okręg Eksterytorialny Wśród licznych organizacji konspiracyjnych powstających po rozwiązaniu Armii Krajowej największą było Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Polskie… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »