Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)…
2019-12-21, 13:56 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)
Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim. A jak wytłumaczyć smog, który nie odpuszcza nawet gdy za oknami plus 10 stopni Celsjusza? Za nami w Opolu kolejne dni i noce z przekroczonym poziomem dopuszczalnym pyłu PM 10 - już 47 taki dzień na liczniku Opola, przy 35 dopuszczalnych. Nie lepiej jest w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu. Strumień pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne jest duży ale pytamy jak idzie nam konsumpcja? Samorządowa Loża Radiowa gościła w Suchym Borze, w gminie Chrząstowice.
Wojciech Komarzyński, radny Brzegu z PiS, pracownik WFOŚiGW wskazuje, że program rządowy Czyste Powietrze, którego realizacją zajmuje się właśnie fundusz ruszył do przodu. Są przeszkoleni ludzie, jest coraz większe zainteresowanie. Część mieszkańców składa wnioski o dopłatę do wymiany kotłów na te 5 generacji samodzielnie, nie czekając na działania swoich gmin.

- Czyste powietrze to rządowy program wieloletni, rozpędza się. W skali woj. mamy blisko 2700 wniosków, na blisko 36 milionów złotych. Coraz mocniej wkraczamy w gminy i są efekty coraz lepsze. 70% wniosków jest już rozpatrzonych - mówi Komarzyński.

Z kolei Manfred Grabelus, reprezentujący urząd marszałkowski, który na wymianę pieców także dysponuje pieniędzmi, pozyskanymi z UE wskazuje na realizację tego programu.

- 1400 wniosków jest już w fazie realizacji. Kolejne gminy teraz przystępują. Według mnie jest szybszy efekt, niż w przypadku rządowego programu. Wydaje mi się, że bardziej efektywnie byśmy wykorzystywali pieniądze publiczne, wszystkie, gdyby to gminy miały te pieniądze do dyspozycji i to one by decydowały - mówi Grabelus.

Gmina Chrząstowice na razie realizuje swój gminy program dopłat indywidualnych. Jak mówi z-ca wójta mieszkańcy samodzielnie występują też do WFOŚiGW.

- Na razie nie sięgnęliśmy po te pieniądze samorządowe. Kierujemy mieszkańców do WFOŚiGW, czyli do programu rządowego Czyste Powietrze. Mamy też swój gminny program dopłat. Nie mamy inwentaryzacji, więc dokładnie nie wiemy ile jest tych pieców w gminie - mówi Pawlak. - Jeśli chodzi o program marszałkowski musielibyśmy mieć do tego pracownika, musielibyśmy opracować to studium wykonalności, a tego nie byliśmy w stanie zapewnić, więc na razie obserwujemy z boku - dodaje Pawlak.

Radny wojewódzki Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej celuje w zmiany systemowe, w wybranie jednej drogi. Zastanawia się, wspólnie z Manfredem Grabelusem, czy zastępowanie węgla węglem jest dobrym kierunkiem. W jego opinii Polska powinna obrać jeden spójny kierunek w stronę zielonej energii. Rozlicza rządy, nie tylko obecny, za brak konkretnych decyzji. Odejście od energii z wiatru, doprowadziło ludzi, którzy na przykład zainwestowali w wiatraki, do kryzysu materialnego.

- I teraz jest pytanie, w którą stronę pójść? Mieszkaniec pyta, czy za kilka lat po wymianie pieca na ten 5 generacji, nie stanie przed faktem decyzji na szczeblu centralnym, które wymuszą na nim kolejne zmiany - mówi Węgrzyn.

Sejmik województwa w lutym 2018 przyjął program ochrony powietrza. Dokument miał obowiązywać do 2025 roku. Okazuje się, że decyzją wyższych instancji do czerwca ma powstać nowy program. Uczestnicy loży zastanawiali się, czy taki dokument nie będzie aby kolejnym "półkownikiem".
Samorządową Lożę Radiową ze świetlicy wiejskiej w Suchym Borze prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Daria Pawlak, z-ca wójta gminy Chrząstowice,
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku woj. , Platforma Obywatelska,
  • Wojciech Komarzyński, radny Brzegu, Prawo i Sprawiedliwość, WFOŚiGW,
  • Manfred Grabelus, dyr. dep. ochrony środowiska UMWO.

Zobacz także

2022-12-31, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (31.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Z gośćmi "Samorządowej Loży Radiowej" porozmawialiśmy oczywiście o mijającym roku - jakie wyzwania przyniósł on samorządom? Czy dostawały odpowiednie… » więcej 2022-12-24, godz. 12:30 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.12.2022) - zobacz i posłuchaj! W audycji porozmawialiśmy o budżetach opolskich gmin, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Czy trudno było skonstruować plany finansowe na przyszły… » więcej 2022-12-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Jaki będzie dla samorządów ten zbliżający się rok 2023, w świetle założeń przyjmowanych budżetów? Czy będzie to jednak rok pod znakiem inwestycji… » więcej 2022-12-09, godz. 12:00 Samorządowa Loża Radiowa (10.12.2022) Samorządy dopinają budżety na przyszły rok. Część z nich nie ukrywa, że to budżety "na przetrwanie" trudnego roku, inne mówią o rekordowych inwestycjach… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Opolscy starostowie o sytuacji finansowej powiatów i przyjmowaniu chorych z Ukrainy (03.12.2022) Czy mamy do czynienia z realną groźbą zapaści finansowej powiatów? Czy jedną z konsekwencji trudnej sytuacji finansowej będzie to, że szpitale powiatowe… » więcej 2022-11-26, godz. 12:00 Samorządowa Loża radiowa o transporcie publicznym, węglu i dłuższej kadencji W programie udział wzięli: Katarzyna Gołębiowska-Jarek - gmina Dąbrowa Paweł Masełko - starosta KK Grzegorz Domański wójt gminy Rudniki Dominik… » więcej 2022-11-19, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 19 listopada - zobacz i posłuchaj! Kolejne obniżki podatku PIT oraz dynamiczny wzrost cen energii, obsługi długu i presji na wzrost wynagrodzeń spowodowały, że miastom, gminom i powiatom brakuje… » więcej 2022-11-12, godz. 12:10 "Samorządowa Loża Radiowa" z 12 listopada - zobacz i posłuchaj! W styczniu 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. ewidencjonowania i raportowania danych o ściekach na terenach niezurbanizowanych. Jak się okazuje… » więcej 2022-11-05, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 5 listopada - zobacz i posłuchaj! Tzw. ustawa węglowa, umożliwiająca samorządom dystrybucję węgla została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Czy opolscy samorządowcy… » więcej 2022-10-29, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 29 października - zobacz i posłuchaj! Od nowego roku" przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna" - powiedział w jednym z wywiadów rzecznik Ministerstwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »