Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)…
2019-12-21, 13:56 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)
Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim. A jak wytłumaczyć smog, który nie odpuszcza nawet gdy za oknami plus 10 stopni Celsjusza? Za nami w Opolu kolejne dni i noce z przekroczonym poziomem dopuszczalnym pyłu PM 10 - już 47 taki dzień na liczniku Opola, przy 35 dopuszczalnych. Nie lepiej jest w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu. Strumień pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne jest duży ale pytamy jak idzie nam konsumpcja? Samorządowa Loża Radiowa gościła w Suchym Borze, w gminie Chrząstowice.
Wojciech Komarzyński, radny Brzegu z PiS, pracownik WFOŚiGW wskazuje, że program rządowy Czyste Powietrze, którego realizacją zajmuje się właśnie fundusz ruszył do przodu. Są przeszkoleni ludzie, jest coraz większe zainteresowanie. Część mieszkańców składa wnioski o dopłatę do wymiany kotłów na te 5 generacji samodzielnie, nie czekając na działania swoich gmin.

- Czyste powietrze to rządowy program wieloletni, rozpędza się. W skali woj. mamy blisko 2700 wniosków, na blisko 36 milionów złotych. Coraz mocniej wkraczamy w gminy i są efekty coraz lepsze. 70% wniosków jest już rozpatrzonych - mówi Komarzyński.

Z kolei Manfred Grabelus, reprezentujący urząd marszałkowski, który na wymianę pieców także dysponuje pieniędzmi, pozyskanymi z UE wskazuje na realizację tego programu.

- 1400 wniosków jest już w fazie realizacji. Kolejne gminy teraz przystępują. Według mnie jest szybszy efekt, niż w przypadku rządowego programu. Wydaje mi się, że bardziej efektywnie byśmy wykorzystywali pieniądze publiczne, wszystkie, gdyby to gminy miały te pieniądze do dyspozycji i to one by decydowały - mówi Grabelus.

Gmina Chrząstowice na razie realizuje swój gminy program dopłat indywidualnych. Jak mówi z-ca wójta mieszkańcy samodzielnie występują też do WFOŚiGW.

- Na razie nie sięgnęliśmy po te pieniądze samorządowe. Kierujemy mieszkańców do WFOŚiGW, czyli do programu rządowego Czyste Powietrze. Mamy też swój gminny program dopłat. Nie mamy inwentaryzacji, więc dokładnie nie wiemy ile jest tych pieców w gminie - mówi Pawlak. - Jeśli chodzi o program marszałkowski musielibyśmy mieć do tego pracownika, musielibyśmy opracować to studium wykonalności, a tego nie byliśmy w stanie zapewnić, więc na razie obserwujemy z boku - dodaje Pawlak.

Radny wojewódzki Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej celuje w zmiany systemowe, w wybranie jednej drogi. Zastanawia się, wspólnie z Manfredem Grabelusem, czy zastępowanie węgla węglem jest dobrym kierunkiem. W jego opinii Polska powinna obrać jeden spójny kierunek w stronę zielonej energii. Rozlicza rządy, nie tylko obecny, za brak konkretnych decyzji. Odejście od energii z wiatru, doprowadziło ludzi, którzy na przykład zainwestowali w wiatraki, do kryzysu materialnego.

- I teraz jest pytanie, w którą stronę pójść? Mieszkaniec pyta, czy za kilka lat po wymianie pieca na ten 5 generacji, nie stanie przed faktem decyzji na szczeblu centralnym, które wymuszą na nim kolejne zmiany - mówi Węgrzyn.

Sejmik województwa w lutym 2018 przyjął program ochrony powietrza. Dokument miał obowiązywać do 2025 roku. Okazuje się, że decyzją wyższych instancji do czerwca ma powstać nowy program. Uczestnicy loży zastanawiali się, czy taki dokument nie będzie aby kolejnym "półkownikiem".
Samorządową Lożę Radiową ze świetlicy wiejskiej w Suchym Borze prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Daria Pawlak, z-ca wójta gminy Chrząstowice,
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku woj. , Platforma Obywatelska,
  • Wojciech Komarzyński, radny Brzegu, Prawo i Sprawiedliwość, WFOŚiGW,
  • Manfred Grabelus, dyr. dep. ochrony środowiska UMWO.

Zobacz także

2021-11-27, godz. 12:17 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 27 listopada 2021 r. Ścieki komunalne, zanieczyszczenie powierza, eternit na dachach to nadal dotkliwe ekologicznie problemy, z którymi borykają się gminy. Jak sobie z tym radzą… » więcej 2021-11-20, godz. 13:25 "Samorządowa Loża Radiowa" z 20 listopada 2021 r. - zobacz i posłuchaj! Trwa spór związkowców nauczycielskiej oświaty z rządem. Chodzi o wzmocnienie roli kuratora oświaty, wynagrodzenia nauczycieli oraz czas ich pracy. Sprawa… » więcej 2021-11-13, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 13 listopada 2021 r. Z pewnymi obawami samorządowcy patrzą na perspektywy finansowe swoich gmin. Zbliża się termin przedłożenia projektu przyszłorocznej uchwały budżetowej… » więcej 2021-11-06, godz. 12:01 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 6 listopada 2021 r. Wzrosną diety radnych oraz płace włodarzy wszystkich szczebli samorządowych. Związane z tym regulacje wprowadza nowelizacja ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących… » więcej 2021-10-30, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 30 października 2021 r. Blisko pół miliarda złotych otrzymają opolskie samorządy lokalne z Rządowego Programu Polski Ład. Czy jednak to pierwsze rozdanie pieniędzy spełnia ich… » więcej 2021-10-23, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 23 października 2021 r. Rosną wydatki gmin i powiatów na pomoc społeczną. Coraz kosztowniejsze są usługi opiekuńcze. W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy też o Europejskim… » więcej 2021-10-16, godz. 11:06 "Samorządowa Loża Radiowa" (16.10.2021) - zobacz i posłuchaj [FILM] Burmistrz Nysy rozwiązał porozumienie międzygminne z kilkunastoma samorządami lokalnymi, umowa dotyczy regionalnego składowiska odpadów komunalnych w Domaszkowicach… » więcej 2021-10-09, godz. 12:45 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 9 października 2021 r. Według informacji Ministerstwa Finansów po pierwszym półroczu nadwyżka finansowa samorządów lokalnych wyniosła 22,4 mld zł. Ma to świadczyć o coraz… » więcej 2021-10-02, godz. 15:10 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 2 października 2021 r. O sytuacji w opolskich szpitalach debatowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do dyskusji jest m.in. kontrowersyjna uchwała sejmiku dotycząca Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 25 września 2021 r. Tematem Samorządowej Loży Radiowej była Strategia Województwa Opolskiego do 2030 roku. Będzie ona omawiana na początku października przez radnych województwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »